• Welcome to РСБ Форум / RSB Forum. Please login or sign up.

Kњижевност

Започео Косјерац, Дец 25, 2019, 20:16 поподне

« претходна тема - следећа тема »

velimir85

Pa dobro, nije samo stvar u popularnosti, čovek je dobio Nobelovu nagradu. Nije baš da mu je trebala partija da tera ljude preko sindikata da kupuju Andrića na metar.

Kao i za Hamsuna, Selina, Andrića, Handkea, uvek sam za odvajanje dela i pisca, osim naravno u meri u kojoj ti poznavanje pisca omogućava određeno tumačenje dela.

Milos787

Вајти,

Ти у односу на мене имаш предност или тег да постављаш ствари посматрајући их и са становишта неког коме је књижевност занимање (ако сам добро упратио). Ја само гледам лични утисак, са друге стране, ти си и у уводу назначио да је појам најбоље од наше књижевности прво потребно дефинисати, тј. шта би то требало да представља, па тако чини ми се покушаваш да одвајаш лични утисак од колико толико објективних показатеља.

Што се тиче Киша, иако о језику знам само оно што ме је матер научила,те не могу да аргументујем, осјећам да је он врхунски владалац истог. У потпуности се слажем да је са аспекта стила, језика, употребе, естетике, Данило Киш прво српско перо.

mostarac

Цитат: ognja  Мај 23, 2020, 18:07 поподнеTebi mozda to ne smeta, meni smeta. Mislim da pisac ne bi trebalo na taj nacin da stice popularnost.

Ali to nije tema.
Andrić sticao popularnost preko politike ili neke partije???
 Daj brate...
Još u mladosti je bio član Mlade Bosne i nikakva politika mu nije pomogla u pisanju.

ognja

Мај 23, 2020, 19:58 поподне #123 Last Edit: Мај 23, 2020, 20:02 поподне by ognja
Цитат: mostarac  Мај 23, 2020, 19:20 поподнеAndrić sticao popularnost preko politike ili neke partije???
 Daj brate...
Još u mladosti je bio član Mlade Bosne i nikakva politika mu nije pomogla u pisanju.

Nije to bitno, ja sam samo iskazao svoje misljenje po tom pitanju. Niti cu promeniti misljenje o tome sad, niti vi treba da osecate bilo kakvu potrebu da pisete demantije.

Nisam mislio na Mladu Bosnu, vec na Komunisticku Partiju, postoje razna tumacenja da mu je politicka opredeljenost u to vreme omogucila da nesmetano nastavi sa knjizevnickim zivotom. To je, slozicu se, u to vreme mozda bilo i nuzno jer je posast zvana komunizam svakog ko nije "njihov" tumacila kao izdajnika. Pekic je upravo zbog svoje ne poniznosti morao u izgnanstvo, i mnogo puta je, u njegovim delima, pisao o svojoj patnji, jer je smatrao da u inostranstvu covek nije svoj na svome. Propatio je znacajno jer nije prodao svoj integritet.

Ali, ponovicu, ne treba to da bude tema. Vratite se slobodno diskusiji o knjizevnim stilovima, ona je daleko bitnija. Ovo je samo stav jednog forumasa koji nije uopste bitan za srpsku knjizevnost.

Ja svakako necu dalje o tome.

EDIT: Da, pomenuo neko Knuta Hamsuna... moja zena ga je pomenula kao genija, pa sam uzeo da citam "Plodove zemlje", pre par godina. Nisam ni stigao do pola, toliko sam se smorio stilom pisanja koji je na nivou 15-ogodisnjeg poluretardiranog deteta... Recenice su u fazonu: "On je onda uzeo plug i poorao njivu, a onda je njegova zena skuvala rucan, a onda su oni pozvali decu na rucak, deci se dopao rucak, bila su razdragana i srecna. Onda su svi izasli u setnju po planini"... mislim... aj nema veze, mozda sam izabrao losu knjigu.

I u ovom slucaju dozvoljavam drugacije stavove naravno :) Samo necu diskutovati o istima.
Pravda za Kalinića i Nedovića!!!

Вајти

Aj sa mladim bosnama, komunistickim partijama i ostalima imate bukvalno osam tema na ovom delu foruma, nemojte i ovu usrati ako nije problem
Onaj Djordje Bajec ima buldoga kera. Pre neki dan se isra u sred parka, ja mu pridjem i pitam, jel treba kesa...a on meni, ne treba ima diareju, pa ne mogu da kupim.

pre neki dan me sretnu kod skupstine, novinarka i kamerman, i pitaju sta misim o zicari za Beograd. treba da se nadje 1.6 mil evra....Ja pukao kao zvecka od besa.

Bilo je godina kada sam nasedao na tvoje opaske, ali vise ne.