Како смо пролазили кад смо носили „нулу“ из Београда

Црвену звезду у среду очекује реванш меч 1/16 финала Лиге Европе против московског ЦСКА. Први меч је завршен ремијем, без голова. РСБ се осврнуо на то како је наш клуб пролазио у евро двомечима у случајевима кад је први меч у Београду завршен без голова.

Оно што је занимљиво, да све до сезоне 1996/1997 кад је Црвена звезда дочекала шкотски Хартс, у првом колу квалификација за Куп победника купова, никад у својој историји није одиграла евро меч на испадање, а да је први меч у Београду, завршен резултатом 0:0.

Изабраници Владимира Петровића Пижона су у шкотски Единбург отишли без предности из првог меча на београдској Маракани, али су успели да нађу пут по проласка у наредну рунду. Шкоти су 22 августа 1996-те године на стадиону „Тајнкесл парк“ повели голом Дејва Мекферсона у задњим минутима првог полувремена. Резултат је анулурио Винко Мариновић голом у 59-том минуту и тако донео пролаз црвено белима у у прво коло Купа победника купова где их је каснио чекао немачки Кајзерслаутерн.

Црвена звезда се u у сезони 2001/2002 у трећем и последњем колу квалификација за улазак у Лигу шампиона састала са немачком екипом Бајера из Леверкузена. У првом мечу на препуном стадиону „Рајко Митић“, виђена је рововска битка али није било голова, па је Црвена звезда 21 августа 2001. године морала да тражи пролаз у најелитније европско фудбалско такмичење, на „Бај Арени“.

Изабраници Славољуба Муслина су лако положили оружје пред „фармацеутима“, који су преко Оливера Нојвила два пута и Улфа Кирстена, забележили убедљиву победу и отишли у Лигу шампиону. Црвена звезда је морала да се задовољи првим колом УЕФА купа где је касније испала од ЦСКА из Кијева.

У следећој сезони, Црвена звезда је своју европску мисију започела у УЕФА купу. После избацивања казахстанског Каирата,у квалификационом делу, на ред је дошло прво коло купа УЕФА, где је Црвена звезда вољом жреба извукла италијански Кјево Верону. Кјево је био хит италијанске Серије А, сезону пре те и једно време чак био и легитиман кандидат за титулу првака.

У Верону је Црвена звезда отишла већ прежаљена после ремија на „Маракани“, али је Зоран Филиповић одлично припремио екипу за реванш на „Бентегодију“, где је Црвена звезда забележила једну од најбитнијих евро победа у пост-Баријевској ери.

Црвено бели су имали велику подршку од стране својих навијача у граду љубави, а играчи на терену су им вратили одличном игром и победом. Звезда је повела преко левог бека Ивана Гвозденовића, који је спремио у мрежу једну одбијену лопту. То се две десило у 70-том минуту и Звезда је тако једном ногом била у следећем колу. Тачку је ставио млади Дејан Миловановић , који је демонстрирао фантастичан шут који поседује и послао пројектил у мрежу Лупателија и тако крунисао фантастичну игру целог тима. У следећем колу црвено бели су испали од Лација и завршили европску мисију те сезоне.

У сезони 2005/2006, Црвена звезда је покушавала да уђе у групну фазу Купа УЕФА, али је морала да прескочи веома тешког противника у виду португалске Браге. Црвено -бели су пре дуела са Брагом, лако избацили хрватски Интер из Запрешића.

У првом мечу тренер Валтер Зенга је гледао како да не прими гол на свом терену, и у томе је успео, али са друге стране ни чврсти португалци нису дозволили да се зањише њихова мрежа.

Екипа је отишла на обалу Атлантског океана 29. септембра 2005 године и вратила се из Португала као члан група УЕФА купа. Изабраници славног италијаснког голмана, повели су голом Милана Пуровића у 11-том минуту. Брага је успела да изједначи пред крај утакмице голом Жаиме Жуниора али није успела до краја утакмице да преокрене резултат па је наша екипа наставила такмичење у групама где су је чекали касније Стразбур, Трумсе, Рома и Базел.

Све до сезоне 2012/2013 и квалификација за Европа лигу , Црвена звезда није одиграла без голова прву европску утакмицу. У тој сезони су одиграли две заредом. Против Омоније и против француског Бордоа.

Црвено бели су после проласка Нафтана из Белорусије, у трећем колу квалификација нашла очи у очи са кипарском Омонијом. Први и јако досадан меч се завршио без голова и Црвена звезда и тренер Роберт Просинечки су пролаз ка плеј оф рунди тражили на „рајском острву“.

На стадиону „ГСП“ у Никозији, по веома спарном и топлом времену, играчи обе екипе су дали све од себе не би ли прошли у даљу фазу. Меч је био велико тактичко надмудривање двојице тренера и завршен је опет без голова. Како ни у продужецима није било голова, приступило се извођењу једанаестераца. Присебнији су били црвено-бели и победили су са 6:5 у пеналима и трасирали пут у плеј оф Европа лиге где их је чекао француски Бордо.

3 дана пред први меч у Београду, клупу је напустио Роберт Просинечки а заменио га је Александар Јанковић. По изузетно топлом и спарном времену у Београду тих августовских дана , црвено-бели и жиродинци су одиграли тактички меч и није било голова.

Реванш меч ће сигурно остати у јако лошем сећању свим навијачима Црвене звезде. На најгори могући начин црвено-бели су остали без европске јесени у групама Лиге Европе.

На реванш у Бордо, црвено-бели су отпутовали решени да се из Француске врате као коначни победници, али сплет несрећних околности и недостатак среће , одвео је Бордо у групе.

Црвена звезда је повела тог 30-тог августа 2012. године на стадиону „Шабан Делма“, голом Филипа Младеновића у 45-том минуту првог полувремена. Французи су веома брзо преокренули резултат у другом полувремену преко Гуфрана и Жусија. Иако је Бордо остао без Мориса Белаја који је искључен у 64-том минуту, наш клуб је изједначио тек у 90-том минуту, кад је Микић из велике гужве изједначио и донео неописиво славље екипи. Наш тим је само требао да издржи надокнаду времена , али у томе нажалост није успео. Судија Марк Клатенбург је досудио пенал који су заједничким снагама скривили Максимовић и Бајковић. Гуфран је у 94-том минуту био сигуран са беле тачке и Црвена звезда је кошмарно испала из Европе те године.

Двомеч са Бордоом је био последњи евро окршај Црвене звезде кад је из Београда носила резултат 0:0. Као што видимо Црвена звезда има скор 4:2 у њену корист и надајмо се да ће изабраници Влада Милојевића у среду успети да пронађу начин да дођу до проласка у 1/8 финала Европа Лиге.