КОШАРКАШКА 2017. ЗА НАМА, ПРВИ ДЕО (ВИДЕО)

У смирај календарске 2017. године РСБ вам доноси рекапитулацију догађаја у претходних 365 дана који су били међу најуспешнијима и најузбудљивијима у историји нашег клуба.

Јануар

Календарску 2017. годину Звезда је почела убедљивом победом над Задром (113-65), а Звездиним навијачима се, додуше у цивилу, представио и Дион Томпсон као најновије појачање нашег клуба. Бадње вече донело је трећу у серији од седам величанствених победа у Евролиги. До ногу је потучен Жалгирис и то у сред Каунаса, а резултат је гласио 61-77 у користи наших момака. Бранко Лазић је пружио једну од најбољих партија у нашем дресу, па је са 15 поена и 4 украдене лопте био најзаслужнији за прву победу над Зеленима у претходне четири утакмице.

Победа над Мегом после продужетака резултатом 69-81 представљала је праву увертиру за меч који су Београд и Србија дуго чекали. 12. јануар донео је окршај са Фенером, клубом који је био један од фаворита за освајање Евролиге и до тада непремостива препрека за екипу Дејана Радоњића. Водила се рововска борба на оба краја терена, утакмица је била пуна изузетних дуела, а Пионир је експлодирао када је Кузмић зауставио Јудоа на обручу након што је сјајни Џенкинс поентирао за вођство Звезде. Последњи звук сирене означио је почетак до тада невиђеног славља у београдском храму кошарке.

Велики тријумф није опустио наше кошаркаше који су након победе над Крком резултатом 79-62 пуни самопоуздања отишли у Тел Авив и забележили још једну величанствену победу над вишеструким европским прваком Макабијем. Звездина гранитна одбрана задржала је домаћина на свега 67 постигнутих поена, а хладнокрвност целог тима у завршници утакмице донела је Звезди пету узастопну победу у реформисаној Евролиги. Макаби-Црвена звезда 67-71.

19. победа у исто толико кола АБА лиге, овога пута над Игокеом у Лакташима и то резултатом 68-77 најавила је трећу недељу у Евролиги у којој су се играле две утакмице. Први противник била је Басконија, одличан тим који је савладао Звезду у Арени неколико месеци раније. Међутим, казнена експедиција Црвене звезде настављала је да дели кошаркашке акције целој Европи, па је у Виторији виђена невероватна доминација Звезде у свим аспектима игре. Скупоцени тим из Виторије представљао је пуког статисту у овом мечу који је завршен резултатом 69-87, те је домаћи тренер Алонсо морао да пружи руку Дејану Радоњићу, шефу тима који је у том моменту играо најбољу кошарку на Старом континенту.

Серија од шест узастопних победа (укупно 11 после 19 кола) натерала је целокупну кошаркаршку и звездашку јавност у комплетну мобилизацију и потеру за картом више за меч са љутим ривалом Панатинаикосом. Меч у дупке пуном Пиониру почео је готово нестварно, Звезда је започела меч са 16 поена, док збуњени гости нису постигли ниједан. Атмосфера је била на ивици усијања, наш тим је пропустио прилику да се додатно одлепи, а искусан и квалитетан гост се постепено враћао у утакмицу, највише захваљујући Гејбријелу. Виђена је још једна неизвесна утакмица, а Марко Симоновић је преузео одговорност и решио утакмицу серијом поена за коначан тријумф. Звезда-ПАО 72-66.

Величанствени јануар који ће остати уписан златним словима у историју нашег клуба Звезда је закључила рутинском победом против Морнара резултатом 82-71.

Фебруар

Видно уморни због згуснутног распореда, кошаркаши Црвене звезде нису успели да наставе победнички низ у Евролиги, а величанствену серију непобедивости прекино је скупоцени и квалитетни тим Ефеса, који је у Пиониру био бољи од наших момака резултатом 72-86. Потом је дошао и вечити дерби у 21. колу регионалног такмичења где је Партизан био номинални домаћин. Иако је Звезда у последњи квартал ушла са четири поена предности, Партизан је био сналажљивији и успешнији у завршници, па је славио резултатом 86-81 и тако нанео Звезди први пораз у регуларном делу АБА лиге после чак 20 победа заредом. Мини серију од три пораза Звезда је заокружила у Москви поразом од браниоца европског трона, екипе ЦСКА, резултатом 102-80.

Утакмица против Цибоне 12. фебруара и лагана победа резултатом 69-56 најавила је нову успешну серију екипе која је бранила трофеје у АБА лиги и КЛС. Два дана касније у Скопљу је демолиран и Карпош резултатом 61-98, а онда је на ред дошао Куп Радивоја Кораћа.

После лакшег тренинга против Вршца и уверљиве победе над екипом ФМПа, на ред је дошло финале и још један вечити дерби. Савршена прилика да се сервира освета највећем ривалу онда када је то најбитније – у борби за трофеј. Након стегнутог и изједначеног почетка утакмице, те вођства од два поена разлике на полувремену, изабраници Дејана Радоњића су већим како појединачним, тако и тимским квалитетом сломили Партизан крајем треће и почетком последње четвртине и славили победу резултатом 74-64, a најзаслужнији за нови трофеј у витринама нашег клуба био је тројац СИмоновић, Гудурић и Томпсон који је заједно постигао 51 поен.

Четири дана касније Звезда је рутински победила Галатасарај 77-58 у утакмици коју је контролисала од почетка до краја, а предност је средином трећег квартала износила и читавих 26 поена предности.

Најкраћи месец у години црвено-бели су завршили још једном убедљивом победом у АБА лиги. Овога пута је немоћна била Олимпија која је поражена 88-67.

Март

Трећи месец у години донео је невиђену драму у борби за пласман у ТОП8, као и прва два меча полуфиналне серије у АБА лиги која се играла на две добијене утакмице. Звезда је победом над Бамбергом наставила свој низ непобедивости у свим такмичења и продужила га на осам утакмица. Стезање противника током три четвртине, сигурна игра и предност од 20 поена разлике средином треће деонице били су довољни за нови тријумф, који није угрозило ни мало опуштање ни прилазак гостију на -6 у последњој четвртини игре. На крају комфорних и сигурних 74-60 за Звезду. И поред победе стручни штаб није могао да буде спокојан услед повреде леђа Стефана Јовића који је пропустио испоставиће се прву у низу одлучујућих утакмица.

Претпоследње, 24. коло регионалне лиге донело је и 23. победу, овога пута је пао ФМП у Железнику резултатом 76-84. Пораз у Мадриду 98-68 није много забринуо екипу која је потом савладала Будућност 82-66 у последњем колу регуларног дела АБА лиге која јој је по пласману припала као противник у полуфиналу.

Дошао је на ред и до тада најбитнији део сезоне. Утакмица 26. кола Евролиге против отписаног Арманија у гостима унапред је код навијача црвено-белих обележена као сигуран тријумф. Наши момци су меч у Милану приступили крајње озбиљно, нису осећали притисак и оптерећеност па су и други пут у сезони савладали популарне Манекене резултатом 71-78 тако оставши господари своје судбине по питању пласмана у наредну рунду Евролиге. Меч је обележило и масовно гостовање наших навијача у престоници моде.

Времена за одмор и славље није било, три дана касније на програму је била и прва утакмица полуфинала АБА лиге. Звезда је сјајном тимском игром у којој су предњачили Кузмић, Гудурић и Симоновић готово рутински савладала Будућност готово истим резултатом као пар дана пре. Коначних 82-67 за Звезду у мечу који ће посебно остати упамћен по детаљу који је направио Звездин министар одбране Бранко Лазић.

Још једна дупла недеља у Евролиги донела је два невероватна сусрета са вишеструким европским првацима, Олимпијакосом и Барселоном. У пуној Арени Звезда је дочекала свој братски клуб који је од старта био за нијансу јачи и бољи у мечу у ком су одбране водиле главну реч. Податак да је Звезда дала свега 17 поена за првих 20 минута игре говорио је о томе колико су гости озбиљно схватили овај меч. Деловало је да ће Олимпијакос још једном однети победу из Београда лакше него што се очекује, али се у трећој четвртини десила рапсодија београдских црвено-белих. Звезда је постепено почела да хвата ритам, држала је висок ниво интензитета у одбрани, а невероватном серијом од 11-0 екипа Дејана Радоњића је у последњу четвртину ушла са предноћу од једног поена разлика, након -13 на полувремену. Наставила је Звезда у истом ритму, на пет минута до краја имала је и великих плус осам, али се онда практично ниоткуда указа Аграванис и ненаданом серијом поена вратио Олимпијакос у игру. У изједначеној игри живаца по шут за победу су имали Гудурић и Манцарис, али је утакмица отишла у продужетак у коме је Принтезис својим препознатљивим шутем решио утакмицу четири секунде пре краја и донео гостима победу 64-66, а Звезди закомпликовао пут ка осам најбољих.

Психички и физички истрошени, већ дуже играјући без првог плејмејкера Јовића, наши кошаркаши нису могли више од часног пораза у Блауграни два дана касније.

Да је распоред мечева и развој околности на терену оставио трага на наше играче видело се и четири дана касније, када је Будућност искористила наш умор и у другом мечу сетије славила победу резултатом 63-57 и тако серију вратила у Београд. Последњег дана марта иако и даље без Јовића, Звезда је у Арени лако савладала Уникс резултатом 83-65 и тако направила добру увертиру за почетак априла и два одлучујућа меча тог дела сезоне.