НА ДАНАШЊИ ДАН: Четири гола Ренџерсу за мајсторицу на „неутралном“ Хајберију

На данашњи дан пре тачно 54 године, Црвена звезда и Глазгов ренџерс одиграли су реванш меч другог кола Купа европских шампиона. То је био други дуел од укупно седам дуела између ова два славна клуба, а занимљиво је да су сви званични мечеви забележени у најелитнијем европском такмичењу.

Шкоти су у Београд дошли са предношћу од два гола, јер су у првој утакмици, одиграној седам дана раније, славили са 3-1. Црвено-бели су за помало убедљив пораз имали оправдање у томе да су оба голмана, Кривокућа и Стојановић, били повређени, па је на гол морао да стане тада млади Ратомир Дујковић. Поред тога, тренер Топлак није могао да рачуна ни на Драгослава Шекуларца, па пораз у Глазгову ипак није био изненађење.

Реванш је био одигран седам дана касније на препуној Маракани, отвореној тек годину дана раније. Београдска публика имала је прилику да види праву рапсодију у црвено-белом и чак четири гола у мрежи гостију. На голу је поново био Дујковић, а Иван Топлак, који је пре меча указао на то да ће успех зависити од крилних играча Џајића и Чебинца, извршио је само једну измену у односу на први меч на Ајброкс парку: Селимира Милошевића је заменио ЗоранПрљинчевић, што ће се испоставити као веома битна ротација, јер је Прљинчевић у Београду постигао два гола.

Звезда је повела управо његовим голом у 33. минуту, изједначио је Грег седам минута касније, па је после првог полувремена мета била на истом одстојању – Звезди су и даље била потребна најмање два гола. У наставку их је постигла три! Бора Костић је у 65. минуту донео предност, само три минута касније је Прљинчевић другим голом потпуно анулирао предност гостију из првог меча, а Војислав Мелић је у 76. минуту донео резултат који је Звезду водио у наредну рунду. Ипак, на сцену тада ступа судија Де Марки који, чак и према оценама британске штампе, Ренџерсу поклања корнер из кога је Мекинон поравнао резултат. Укупан резултат био је 5:5, победника је требало да одлучи мајсторица, а изјаве Шкота и натписи у британској штампи – Де упућивали су на то да Ренџерс после свега оваквим исходом треба да буде задовољан.