НА ДАНАШЊИ ДАН: Црвена звезда победила Барселону на стадиону ЈНА!

На данашњи дан, 2. децембра 1962. године, Црвена звезда је савладала Барселону у оквиру прве утакмице осмине финала Купа сајамских градова. На стадиону ЈНА, пред око 18 000 гледалаца, одиграна је историјска утакмица.

Прво полувреме завршено је резултатом 1:0 за гостујућу екипу. Међутим, домаћа публика с нестрпљењем је ишчекивала наставак утакмице, надајући се тријумфу. Баш када се чинило да Звезда у потпуности влада игром, у тренуцима жестоких акција црвено-белих, након грешке Звездине одбране, Барселона је постигла други погодак, а стадион је занемео од шока.

Мајсторски ударац Спасоја Самарџића надмудрио је голмана Барселоне и Звезди донео гол који је вратио жустрину у игру. Црвено-бели су заиграли са много више жара. Неописива жеља за победом изазвала је нову енергију међу играчима који су изгарали на терену. Горео је стадион, а гости су, упркос вођству, изгледали скоро беспомоћно. Није било лако зауставити пробојне акције Звездиних нападача. Барселона се јуначки бранила, но Скобларов топовски волеј довео је Звезду до изједначења. Занимљиво је да су оба гола постигли играчи ОФК Београда, овом приликом позајмљени Црвеној звезди, што је тада био обичај када се играју европска такмичења.

Убрзо након изједначења уследио је и преокрет. Голман Барселоне остао је немоћан када је Раде Огњеновић захватио лопту волејом и упутио је право под пречку. Цео стадион био је на ногама. Навијачи црвено-белих славили су велику победу над моћним Каталонцима, а уверљива игра нашег клуба уливала им је наду за пролазак у четвртину финала овог такмичења. Међутим, Црвена звезда је остала поражена резултатом 1:0 у реванш мечу као гостујућа екипа. Али, како тада није важило правило ,,гола у гостима”, заказана је и трећа утакмица на неутралном терену. Звезда је у Ници славила са 1:0 и, елиминисавши славну Барселону из такмичења, обезбедила пласман у четвртину финала Купа сајамских градова.

Црвена звезда – Барселона 3:2 (0:1)

Београд, 2. децембар 1962. Стадион: ЈНА. Гледалаца: 18.000. Стрелци: Самарџић у 57, Скоблар у 65. и Огњановић у 76. минуту за Црвену звезду, а Кубиља у 17. и Виљаверде у 54. минуту за Барселону.

Црвена звезда: Мирко Стојановић, Новак Томић, Томислав Милићевић, Светозар Андрејић, Милан Чоп, Владимир Поповић, Спасоје Самарџић, Радивоје Огњановић, Боривоје Костић, Војислав Мелић, Јосип Скоблар. Тренер: Милорад Павић.

Барселона: Хуан Антонио Селдран, Алфонсо Марија Родригез „Фончо“, Фернандо Оливеља, Зигфридо Грасија, Мартин Вергес, Франсиско Родригез „Родри“, Алсидес Силвеира, Луис Алберто Кубиља, Антонио Кампс, Ђозеп Марија Фусте, Рамон Виљаверде. Тренер: Ладислав Кубала.