НА ДАНАШЊИ ДАН: Победа кошарке и доминација над Партизаном

На данашњи дан пре годину дана, Црвена звезда је у одлучујућој утакмици за пласман у финале АБА лиге, демолирала екипу Партизана. Дерби као дерби носио је велики улог, али овај је био на све или ништа. Само један тим имао је места у финалу АБА лиге и прилику да се бори за трофеј и Евролигу. Све је стало у трећу утакмицу, а тада је Црвена звезда била она права и поново је засијала. Црвено-бели су контролисали сва дешавања на паркету 40 минута и на крају славила веома убедљиво – 84:63.

Уочи ове одлучујуће утакмице велика јагма за улазницама виђена је на Малом Калемегдану. После свега што су кошаркаши претрпели на гостујућем терену у другој утакмици ни једног Звездаша није оставило равнодушним. Уље на ватру долио је тренер противника који је поред неумесног поређења утакмице са боксерским дуелима Рокија, плејмејкера Звезде назвао кепецом. Крцати Пионир није остао равнодушан, набој као и обично у плеј-офу био је на максимуму и игра је могла да почне.

Ношени великом подршком са трибина црвено-бели су са огромном енергијом ушли у утакмицу. Одбрана је функционисала перфектно и осим уводна три поена Партизан шест минута није могао да дође до коша из игре. Врхунску одбрану у нападу су материјализовали редом Фаје, Давидовац, Берон, Добрић… И након тројке Билија Берона црвено-бели су водили 15:3. Одлична одбрана је и даље била кључ, а када је Стратос Перпероглу погодио прву тројку, а потом и полагање из украдене лопте предност је расла, а Бориша Симанић је дао тројку за великих 19 поена разлике – 34:15. Убедљива предност црвено-белих сачувана је до последњег звука сирене у првом полувремену па су изабраници тренера Томића на одмор отишли при резултату 44:28.

У наставку још јача одбрана изабраника Милана Томића, и Партизан је у трећој четвртини колико толико успевао да парира и држи на пристојној разлици. Две узастопне тројке Борише Симанића и Стратоса Перпероглуа донели су изабраницима Милана Томића ново највеће вођство у самој завршници трећег периода – 64:41. Последња четвртина била је поклон за навијаче и рапсодија црвено-белих. Атрактивни потези су се смењивали као на траци и увесељавали фантастичну публику. Дворана ’’Александар Николић’’ је експлодирала када је Мајкл Оџо закуцао уз фаул за 33 разлике на шест минута пре краја – 76:43.

Звезда је ову фантастичну победу извојевала упрокос повреди првог плејмејкера, који је уједно био члан идеалне петорке АБА лиге, Џоа Регланда. Тренер Милан Томић је на крају меча изјавио: „вечерас је победила кошарка„. Утакмица је била увод још доминатнијих победа, невиђених у историји кошаркашких финала, над дужником у финалу АБА лиге.

КК Црвена звезда: Човић 10 (6ас), Перпероглу 18, Давидовац 4, Ненадић 1, Лазић, Фаје 6, Берон 8, Добрић 10 (7ск), Симанић 8, Риверс 6, Цирбес 4, Оџо 9 (8ск).

У наставку је кратак видео резиме ове утакмице.