НА ДАНАШЊИ ДАН: Победа у 130. вечитом дербију за оверу титуле!

На данашњи дан пре 12 година Црвена звезда је победила Партизан резултатом 2:1, и тиме и практично осигурала титулу, прву од осамостаљења Србије. Победу Црвеној звезде је оверио голом Ненад Милијаш са беле тачке у 66. минуту.

Иако је „црвено-белима“ одговарао и бод, они су у меч ушли без гарда и голом из пенала славили „Још једна победа и титула…“. Звездина навијачка песма заорила се усред Хумске, где су пулени Бошка Ђуровског заслужено прославили 25. шампионску титулу и нову победу над Партизаном – 1:2 (0:1).

Мада су сви очекивали да ће гости кренути бојажљиво у дерби меч пошто им је за шампионску титулу био довољан и бод, „црвено-бели“ су кренули у борбу без гарда, што је разбило очекивану монотонију пред голом Аспрогениса али и донело шансу тиму из Хумске да продорима по боковима дође до гола Ранђеловића. Ипак, „кривци“ за ерупцију одушевљења на северној трибини били су сами играчи Партизана. После продора Анђелковића у 19. минуту, несигурни Аспрогенис сударио се са дебитантом Обрадовићем, тако да је лопта дошла до Игора Бурзановића коме није било тешко да погоди празну мрежу. Гол репрезентативца Црне Горе дао је крила гостима који су преко Пуровића два пута добро запретили, док су домаћи лако долазили до шеснестерца Звезде али им је тада нестала храброст и одлучност да ураде нешто више.

Пошто офанзивни играчи нису успели да преваре Ранђеловића, на храбар корак у 50. минуту одлучио се Антонио Рукавина, који је одлично натрчао на одбијену лопту после корнера и сместио је у десни доњи угао Звездиног гола. Гол бека Партизана натерао је Ђукићеве момке да крену у јуриш, али су уследиле и контре тако да се Пуровић изненада нашао испред Аспрогениса али је Гулан успео да заустави нападача Звезде у намери да асистира Бурзановићу. Док су „црно-бели“ плели мрежу око гола Звезде, шампиони су из једног напада који није много обећавао дошли до шампионских ловорика. Капитен Партизана Милан Смиљанић, у 66. минуту неопразно је стартовао над Ненадом Милијашем у шеснестерцу, тако да је судија Јекнић имао сво право да покаже на белу тачку. Смиреном Ненаду Милијашу није било тешко да надмудри Аспрогениса – 1:2. Гол везисте Звезде умирио је „црно-беле“ који су тешко долазили до прилике да се „врате у живот“ а тотална офанзива домаћих могла је да донесе још један гол у мрежи Кипранина, али је Ђокић у 89. минуту био несигуран у дуелу са Аспрогенисом.

ПАРТИЗАН – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 1:2 (0:1)

СТРЕЛЦИ: Рукавина у 50. за Партизан, а Бурзановић у 19. и Милијаш у 66. минуту из пенала за Црвену звезду. Стадион: Партизана. Гледалаца: 12.592. Судија: Михајло Јекнић (Београд) 7. Жути картони: Малетић (Партизан), Трајковић, Туторић, Пуровић, Баста, Ђокић, Перовић (Црвене звезда).
ПАРТИЗАН: Аспрогенис 5, Рукавина 7,5, Бајић 6, Михајлов 6, Обрадовић 7, Смиљанић 6 (од 76. Босанчић -), Гулан 7, Малетић 7, Јоветић 7, Лазић 7 (од 69. Небојша Маринковић 6,5), Лазетић 5,5.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ранђеловић 6,5, Баста 7 (од 66. Перовић 6), Гај 7,5 Туторић 7, Анђелковић 7 (од 38. Бајалица 7), Милијаш 6,5, Кастиљо 6,5, Трајковић 7, Бурзановић 7, Короман 6,5, Пуровић 5,5 (од 60. Ђокић 5,5).