НА ДАНАШЊИ ДАН: Последњи меч Безбијевих беба, Звезда – Манчестер 3:3

На данашњи дан 1958. године, одиграна је реванш утакмица четвртфинала КЕШ-а између Црвене звезде и Манчестер Јунајтеда. Меч неће бити упамћен по сјајном фудбалу, већ по трагедији која је задесила експедицију енглеског клуба – повратку из Београда, у авионској несрећи животе је изгубило двадесет троје чланова посаде.

У првој утакмици, одиграној три недеље пред кобни узвратни дуел, Манчестер је на Олд Трафорду славио резултатом 2-1, те су београдски црвено-бели морали да јуре предност противника. И нису лепо започели – Јунајтед је већ после првог полувремена водио са 3-0 головима Вајолета и Бобија Чарлтона. Преко педесет хиљада људи на стадиону ЈНА сигурно се на полувремену није надало преокрету, али – умало су га добили.

Звезда већ на самом почетку другог полувремена смањује вођство гостију оштрим ударцем Боре Костића, у потпуности се у меч враћа већ четири минута касније голом Тасића са беле тачке. Таласи напада фудбалера Звезде су се ређали, али без гола и потпуног повратка у меч. Тек је минут пре краја Бора Костић из слободњака са двадесетак метара донео реми и сачувао част Звезди, али било је то премало за улазак у полуфиналу Купа европских шампиона.

Дан касније, у повратку из Београда, aвион који је превозио експедицију Јунајтеда срушио се на писти минхенског аеродрома. Том приликом погинуле су 23 особе, од чега седам играча Манчестера: Роџер Бирн, Еди КолманМарк ЏонсДејвид ПегТоми Тејлор, Џеф Бент и Лијам Велан, секретар клуба и два помоћна тренера, а повредама је подлегао и Данкан Едвардс две недеље касније. Мат Безби је успео да се опорави и да десет година касније до трона Европе води нову генерацију „ђавола“.

Црвена звезда је недуго затим предложила Манчестер јунајтед за почасног шампиона Европе у тој сезони.