Рекордна посета на Маракани, недосањано финале

На данашњи дан пре тачно 43 године, на Маракани је одигран реванш меч полуфинала Купа победника купова, а снаге је са нашим клубом одмерио мађарски Ференцварош. У првом мечу Мађари су славили 2-1, па је црвено-белима била потребна победа како би се докопоали финала КПК-а, првог финала неког европског такмичења у клупској историји.

Маракана ће ову утакмицу до дана данашњег памтити као ону на којој је било највише навијача: наиме, тада се на Звездином стадиону, према грубим проценама, нашло скоро 110.000 гледалаца! О атмосфери и интересовању за овај меч говори и то да су организатори саветовали родитеље да због огромне гужве – не воде децу на стадион.

Они који су били присутни, ипак, нису дочекали ту радост да Звезду пошаљу у Базел на финални меч. У мечу пуном преокрета, повели су гости већ у седмом минуту када је гол постигао Ласло Пустаи и тако дошли у предност од два гола у укупном дуелу, а тим се резултатом и отишло на одмор. Међутим, црвено-бели узвраћају већ у петом минуту другог полувремена, када Михаљ Кери постиже гол, а потпуно поравнање у укупном резултату у 77. минуту доноси Зоран Филиповић, који је крајем првог полувремена заменио Антонијевића.

И када се очекивала драма у продужецима – стиже хладан туш. Међеши је у 88. минуту са беле тачке донео Мађарима гол вредан финала, у којем се ипак нису прославили, јер их је кијевски Динамо убедљиво поразио са 3-0. Звезда, заједно са добрим делом ове генерације, ће на прво финале, и то Купа УЕФА, морати да сачека још четири године.