РСБ ретроспектива: Претходних 5 дербија на „Маракани“

Уочи предстојећег 159. „вечитог дербија“ у оквиру 24. кола Суперлиге Србије, припремили смо Вам ретроспективу претходних 5 „вечитих дербија“ који су одиграни на стадиону „Рајко Митић“. У последњих 5 одиграних дербија, Црвена звезда је на домаћем терену само једном савладала вечитог ривала и то у последњем дербију играном на „Маракани“ у плеј-офу претходне сезоне. Ни Партизан није био много успешнији. Црно-бели су баш као Црвена звезда у претходних 5 дербија остварили једну победу на највећем српском стадиону, а три пута су „вечити дербији“ завршени без победника.

14.4.2018. – 31. коло плеј-офа Суперлиге – 157. „вечити дерби“

Два гола за три минута била су довољна за прву победу на „Маракани“ још од 149. „вечитог дербија“ и нову титулу националног шампиона. Превише дуго је Црвена звезда чекала на победу, а у првом дербију који није дошао после пражњења у европским утакмицама, Милојевићев тим је релативно лако стекао капиталну предност када су „вечити дербији“ у питању. Звезда је повела преко Радоњића голом у 18. минуту, а потом је Пешић матирао Партизановог чувара мреже и дуплирао предност. Могла је Звезда и убедљивије да слави, али су у наставку црвено-бели прикочили, а Партизан је до гола дошао преко Ожеговића из пенала.

27.8.2017. – 7. коло Суперлиге – 155. „вечити дерби“

И 155. „вечити дерби“ завршен је без победника, али су за разлику од претхнодна два где ниједан тим није славио, овога пута мреже мировале. Звезда је имала теренску иницијативу и боље је одиграла прво полувреме, а најближа поготку била је у ситуацијама када је Пешић лепо гађао, али и погодио пречку, а потом и након контранапада у којем је лоше стање травнате подлоге омело Боаћија да боље реагује у самој завршници. У другом полувремену је Канга био најближи поготку, али је упутио траљв шут у последњој изгледној ситуацији на утакмици.

18.4.2017. – 31. коло плеј-офа Суперлиге – 154. „вечити дерби“

Ако је дерби у регуларном делу Суперлиге наговестио почетак краја Миодрага Божовића на клупи Црвене звезде и касније испуштање титуле на „крову“ на Ђурђевдан, 154. „вечити дерби“ дефинитивно је показао бројне слабости Звездиног тима, као и лош рад током читаве сезоне. Партизан је оставио бољи утисак, а црно-бели су повели после гола Леонарда из слободњака. Звезда је до изједначења стигла у наствавку. Руиз је упослио Боаћија, а Звездином нападачу није било тешко да затресе мрежу ривала. Тавамба се најбоље снашао у свеопштем метежу и послао лопту у гол, а та ситуација била је једна од бројних које се могу окарактерисати као спорне, како на овом, тако и на 153. „вечитом дербију“. Леонардо је повисио и поставио коначних 3:1 у 79. минуту.

4.3.2017. – 24. коло Суперлиге – 153. „вечити дерби“

„Вечити дерби“ који је одигран на дан оснивања Спортског друштва Црвена звезда пред једном од највећих посета у дербијима у последњих неколико година, окончан је нерешеним резултатом. Партизан је поново у самом финишу утакмице успео да избегне пораз, а управо је овај дерби био један од наговештаја „бродолома“ на крају сезоне. Звезда је повела из акције која је почела по левом боку, Анђелковић је упослио Џона Руиза, крилни играч је заврнуо лопту у средину, а Канга затресао мрежу на асистенцију Боаћија. Партизан је поравнао резултат у 88. минуту. Стелац је био Ђурђевић.

16.4.2016. – 31. коло плеј-офа Суперлиге – 151. „вечити дерби“

Први од пет последњих дербија који су одиграни на „Маракани“ обележили су инциденти који су започели навијачи Партизана на источној трибини, а ситуација је касније додатно ескалирала. Сам фудбал је пао у други план, а оба тима су тек у пар наврата припретила. Звезду је у вођство довео Сикимић голом из окрета у 84. минуту, једним од најлеших погодака виђених од „оног“ гола Хуга у 149. „вечитом дербију“. Деловало је да је све готово, али је Евертон у 94. минуту упутио снажан ударац са преко 35 метара, Кахриман је неспретно интервенисао и Партизан је пред последњи судијски звиждук дошао до изједначења. Тај реми Црвену звезду није омео да дође до 27. титуле националног шампиона и крунише доминантну сезону у домаћим овирима.