Ватра у рукама Давидовца спржила Жалгирис!

Кошаркаши Црвене звезде савладали су екипу Жалгириса у хали Пионир резултатом 77:65. Контролисаном одбраном и нападачком  експлозијом Дејана Давидовца (12 поена, 3/3 за три поена) у другом полувемену црвено-бели су убележили веома важан тријумф у Евролиги и на прави начин започели нову годину, надовезавши се на недавни тријумф против Олимпије. Најбољи меч Дилана Ениса у нашем дресу!

Вечерашњи дуел за црвено-беле почели су Рочести, Лазић, Дангубић, Бјелица и Лесор, а наши момци били су лишени помоћи Огњена Добрића, који вечерас није био у протоколу. Црвена звезда је добро отворила утакмицу, Рочести је везао пет поена, а гости из Литваније нису могли да поентирају у прва три минута, што је можда и најавило мало тврђи меч, са малим бројем поена. Звезда је повела 8:2, а гости су узвратили серијом 0:5 и дефицит смањили на само један поен.

Звездина стратегија од старта је била фокусирана на шут споља, гости су затворили све путеве ка свом обручу и форсирали наше момке да покушајима са дистанце стигну до поена. Не можемо да кажемо да је црвено-беле служио шут, али је превише агресивна одбрана Жалгириса помагала нашем тиму да често иде на линију пенала, што смо обилато користили. Солидан број минута на старту видео је и Дилан Енис који је показивао знаке добре игре, брзим продорима изнуђивао је фаулове гостију, а слободна бацања лако користио. Прва деоница завршена је резултатом 16:18 за госте.

Друга деоница протекла је у класичној резутатској клацкалици, предност се мењала од поседа до поседа – госте је у игри држао Пангос, а Звезду Рочести. Веома интересантна ствар је да је Звезда тек у половини друге деонице погодила своју прву двојку на мечу, а током целог полувремена успешност шута за два  била је прескромних 17.6% (3/17). Међутим, наши момци су у другом делу четвртине стегли одбрану, форсирали су грешке углавном Василија Мицића и констатно били у игри. Алимпијевић и Јасикевичијус су се надмудривали, често су ротирали играче, а дефицит који је Звезда имала на старту меча преокренут је у благу предност којом је наш клуб завршио прво полувреме – 33:31. Најефикаснији играчи првог дела били су поменути Пангос и Рочести, са по 10 поена, док су их пратили Енис са 7 и Милакнис са 5 поена.

На старту треће четвртине Црвена звезда је брзом серијом поена предност дигла на седам поена, изазвала тајм аут Јасикевичијуса и преузела контролу над утакмицом. Рочести, Енис и Лесор били су погонско гориво црвено-белих који су већи део четрвтине контролисали и предност држали на стабилних седам поена разлике. Гости су се помало испуцавали, нису имали решење за чврсту  и дисциплиновану одбрану момака Душана Алимпијевића који је у неколико наврата задовољно бодрио своје играче и од њих захтевао да наставе истим темпом. Звезда је потпуни моментум имала након бруталног куцања Лесора за 48:39, али онда се десило нешто што је ове сезоне тешко објашњиво, а тиче се суђења на директну штету Црвене звезде. Непостојећи фаул Ениса након промашаја шута за три гостију изазвао је лавину бурних реакција са трибина и као мачем сасекао све оно што су наши играчи стварали – у последњем минуту треће деонице су гости на крилима погрешних судијских одлука предност спустили на само три поена и у последњу деоницу ушли са више него прихватљивих 48:45. Делом је, поред дискутабилних одлука судија, допринео и Џејмс Фелдин, мора се признати, који је вечерас одиграо једну од својих најлошијих утакмица у дресу Црвене звезде – нерезонске одлуке, превише шутева из неизграђених позиција и недовољно квалитетна одбрана у неколико наврата коштали су црвено-беле повољнијег резултата.

Јасно је било да халу Пионир чека још једна кошаркашка драма, а публика је препознала тренутак када треба све јаче и јаче да бодри своје љубимце. Проблематична ситуација за Алимпијевића настала је на самом почетку последње четвртине, јер су и Лазић и Дангубић имали по четири личне грешке, због чега су морали да се чувају до краја утакмице. Поново је Црвена  звезда била та која је боље отворила четвртину, тројка Давидовца приморала је Јасикевичијуса на још један тајм аут на скоро седам минута пре краја утакмице. Договор током кратке паузе није упалио за госте, а још једном тројком Давидовца наши момци стигли су на максималних +10 (60:50).

Жалигирис је упорно покушавао да се врати у меч, али шта год они урадили, поништавао је Дејан Давидовац који је вечерас имао ватру у рукама – као Дјурент у свом најбољем издању деловао је наш играч који је везивао тројку за тројком у нападу, а у одбрани убележио две капиталне блокаде и одбране у тренуцима када су гости стезали обруч. На 3:34 до краја утакмице Јасикевичијус је искористио и свој трећи тајм аут, а резултат је био 65:54 за наш тим.

До краја меча, наши момци су играли мирно и сталожено и заслужено убележили нову победу у најјачем кошаркашком такмичењу у Европи.