Времеплов: Херта пала у Београду, oтворена врата финала УЕФА Купа

На данашњи дан 1979. године, Црвена звезда остварила је једну од дотадашњих највећих победа у клупској историји. У полуфиналу УЕФА Купа, црвено-бели су на препуној Маракани, пред готово сто хиљада навијача, победили берлинску Херту резултатом 1-0.

Једини гол на мечу постигао је Душан Савић већ у седмом минуту, када је на центаршут главом закуцао лопту у мрежу голмана Нигбура.

Стрелац гола за велику победу и, испоставиће се касније, првог финала неког европског такмичења у клупској историји, у вези са овом утакмицом је рекао:

– Више пута сам нагласио и поновићу да је та сезона у Купу УЕФА била нешто најсензационалније и најлепше што се тих година дешавало Црвеној звезди и југословенском фудбалу. Били смо апсолутни хит. Куп УЕФА је те године био јачи од Купа шампиона, што се види и по томе да су сви наши ривали у тренутку кад смо с њима играли водили у националним првенствима – каже Савић, алудирајући на то да је Звезда до полуфинала већ избацила Спортинг, Вест Бромвич Албион и лондонски Арсенал.

Црвено-беле је пред утакмицу задесио велики пех: повредио се Милош Шестић, један од најбољих играча Звезде у тој генерацији, али легендарни Бранко Станковић није имао намеру да одступи од својих идеја. Звезда је тако заиграла са двојицом нападача, па је поред Савића заиграо Душан Лукић. Занимљивост је да је Лукића у другом полувремену заменио тада шеснаестогодишњи Милко Ђуровски, који је из омладинског погона пребачен у први тим и одмах заиграо у полуфиналу УЕФА Купа.

Две недеље касније, Звезда ће оверити пласман у своје прво европско финале, неуспешно, али по много чему контроверзно.