ЗВЕЗДА МОЖЕ И У ДРАМИ: Макаби на коленима!

Кошаркаши Црвене звезде савладали суекипу Макабија у оквиру четвртог кола Евролиге резултатом 87:84. У полупразној хали, али уз веома добро навијање најверније публике као и прилично драматичну завршницу, у нашем дресу су блистали Рочести (22 поена), Фелдин (19 поена) и Бјелица (16 поена), док је са друге стране најефикаснији био Дешон Томас (28 поена). Стоти меч Пере Антића у нашем дресу!

Утакмицу у највећој београдској кошаркашкој Арени почела је стандардна постава Рочести, Лазић, Фелдин, Лесор и Бјелица. Одмах на старту је било јасно да ће овај меч бити онај са много поена, што можда одговара просечним љубитељима кошарке, али није нешто чиме црвено-бели објективно могу да парирају европским ривалима. Парахуски и Фелдин су, са обе стране, отворили меч поенима, и Звезда је успела на старту меча да стигне до предности од 7:3. Џејмс Фелдин је био најучинковитији кошаркаш Црвене звезде у целокупном првом полувремену са девет поена, док је Макаби у својим редовима имао два двоцифрена играча – Болдена и Томаса.

Звезда је своју шансу тражила шутевима споља и то је функционисало док су руке наших момака биле „намештене“, али је од једног тренутка било јасно да ћемо упасти у проблем када шут стане – са друге стране, Макаби је шансу тражио под кошем, користили су момци изралеског тима физичку снагу како би успоставили доминацију под кошем. Углавном је Зведи проблеме задавао Болден, док је Фелдин наш тим држао у животу. Прва деоница окончана је резултатом 19:24 за екипу Макабија.

У другој четвртини настављени су проблеми у одбрани, нарочито изражени онда када је Милко Бјелица морао на клупу због три личне грешке. Покушавали су Јовановић, Лесор и Антић (100. меч у нашем дресу вечерас) да се боре под кошем, али Макаби је константно налазио начин да дође до нашег коша и да одржава предност. Црвена звезда је, као много пута до сада у сезони, веома рано испунила бонус и дала прилику израелском ривалу да долази до лаких поена са пенала. Звездина срећа била је у томе што су играчи Макабија углавном били половично прецизни са линије пенала, али су са друге стране потпуно контролисали скок. Палицу у руке средином друге четвртине преузео је Дешон Томас који је имао 3/3 за три поена што му је помогло да стекне статус најефикаснијег појединца на мечу. Макаби је искористио нервозу нашег тима и предност на крају првог полувремена учинио двоцифреном, па се на паузу отишло резултатом 39:49 за „понос Израела“.

Размрдани и енергични су изашли Звездини кошаркаши у другом полувремену и веома брзо преполовили предност ривала. Фелдин и Рочести, како се то од њих и очекује, преузели су већу одговорност у игри и својим поенима довели предностд Макабија на само +2 (52:54) када је Спахија, тренер Макабија, морао да тражи тајм аут. Делије су препознале овај моменат као јако кључан у утакмици и појачали су подршку до максимума, што је било преко потребно изабраницима Душана Алимпијевића да се, пре свега, психолошки врате у утакмицу. И приступ у одбрани је био значајно промењен и дисциплинован, па наши момци нису правили велики број фаулова које би Макаби користио. Велики моментум у игри добили су црвено-бели момци који су поенима Милка Бјелица успели на 2:45 пре краја 3/4 да пређу у резултатско вођство. Није недостајала храброст и велика борба на терену што је публика зналачки умела да награди аплаузима и снажним навијањем, иако Арена није била ни приближно добро попуњена како уме и зна да буде. Веома сумњива одлука догодила се крајем деонице када је свиран четврти фаул Милку Бјелици који је Томас половично искористио – крилни центар Црвене звезде, иако у веома опасној зони са четири пенала, није био демотивисан већ је својим поенима донео нову предност Звезди од 62:61, што је био и коначан резултат треће четвртине.

У последњој деоници поново се играло ефикасно, а у ситуацији „кош за кош“ боље су се сналазили гости који су поново градили предност. Апсолутно незаустављив је био Дешон Томас који је погађао из свих позиција – ипак, чини се да су најболнији поени били они из рекета, како њега тако и Тајуса, јер су показали да Звезда и даље има великих проблема у одбрани унутрашње игре, док са друге стране терена решење налази у шутевима са дистанце. На нашу срећу, шут је ове вечери био савезник Црвене звезде, тако да је наш тим константно у завршници имао активан резултат. Сам финиш утакмице био је крајње драматичан, екипе су се смењивале у вођству, па анулире предност једни другима. На крају, коцка среће окрнула се на страну црвено-белих , па је коначан резултат драматичне утакмице четвртог кола Евролиге у Арени завршен резултатом 87:84 за наш тим.