Звезда зна како се избацују Данци

Предстојећи двомеч са Копенхагеном биће трећи сусрет Црвене звезде и клубова из Данске у европским такмичењима.

Наш клуб је први пут са данским представницима у Европи укрстио копља у сезони 1985/86, а двомеч са Копенхагеном дочекују са позитивним скором. Звезда има рецепт и победничку формулу, а дански представници су након сусрета са Црвеном звездом терен напуштали погнуте главе завршивши свој излет у европским такмичењима. Црвена звезда до сада није имала прилике да одмери снаге са Копенхагеном, а против тимова из Данске забележила је две победе и два ремија који су јој донели пролаз у наредну фазу европског такмичња.

Обе победе црвено-бели су остварили на свом стадиону, док су у Краљевини Данској обе утакмице завршене резултатом 2:2. Утакмица са Копенхагеном биће прилика да Звезда покори најмању земљу Скандинавије и букира карту за плеј-оф Лиге шампиона, а самим тим и обезбеди нову европску јесен, али и заради позамашну своту новца.

Црвена звезда се у Купу победника купова у сезони 1985/86. по први пут сусрела са једним данским тимом, а противник у осмини финала био јој је Лингби. Звезда је прошла укупним скором 5:3 и заказала двомеч са мадридским Атлетиком у четвртфиналу, где је те сезоне и завршила своје учешће у том европском такмичењу. Звезда је 18 година чекала на нови дуел са неким данским представником. Црвено-бели су у сезони 2003/04. у Купу УЕФА у квалификацијама избацили молдавску Нистру, а потом су у првом колу Купа УЕФА налетели на Оденсе. Двомеч је завршен позитивним исходом за Црвену звезду. Укупним резултатом 5:4 Звезда је прошла у друго коло где ју је сачекао још један тим са севера Европе – норвешки Розенборг и завршио европску турнеју црвено-белих у раној фази такмичења.

Први меч између Црвене звезде и Лингбија одигран је у Данској 23. октобра 1985. године пред око 6 000 гледалаца. Утакмица је завршена резултатом 2:2, а у стрелце су се са једне стране уписали Кристенсен и Спангспорг, а са друге Бошко Ђуровски и садашњи спортски директор нашег клуба, Митар Мркела. Реванш меч у Београду одигран је 6. новембра исте године, а на трибинама „Маракане“ нашло се преко 35 000 навијача. Звезда је повела голом Мирослава Шугара. Вилмар је изједначио у другом полувремену, а гост није био у заостаку само 4 минута пошто је у 62. минуту голом Јовице Николића Звезда поново стекла предност. Коначних 3:1 поставио је Жарко Ђуровић.

Црвена звезда је са Оденсеом, баш као и са Лингбијем прву утакмицу играла у Данској. Домаћин је боље отворио утакмицу и у предност је дошао већ у 17. минуту голом Митија. Пет минута касније Никола Жигић постигао је први од своја два гола на утакмици. Звезда је у потпуности преокренула резултат у 64. минуту утакмице, а Оденсе је у зауставном времену голом Бореа стигао до изједначења. Утакмици која је одиграна 24. септембра 2003. године у трећем по величини граду у Данској присуствовало је око 12 000 навијача.

Реванш мечу присуствовало је око 35 000 гледалаца. Црвена звезда је три недеље касније славила у утакмици која је обиловала головима са обе стране, а питање победника и ко пролази даље решено је у самом финишу утакмице. Наш тим је повео голом Жигића у 3. минуту, Стокхол је поравнао у 11. минуту, а само минут касније Немања Видић је постигао свој први гол. Бојан Ђорђић је повисио на 3:1, а до краја полувремена Хојер је ублажио Звездину предност. У наставку су мреже мировале све до 78. минута када је Лаудруп постигао гол који би водио Оденсе даље да је остало 3:3. Увукла се стрепња у навијаче Звезде, а онда је Шарац перфектно центрирао, највиши у скоку је био Немања Видић, који је спровео лопту главом у гол Оденсеа и изазвао ерупцију одушевљења на „Маракани“. Звезда је у 86. минуту повела 4:3, а то је био и крајњи резултат.