Добра увертира Звезде пред полуфинале Купа!

У 32. колу првенства Црвена звезда је савладала Радник из Сурдулице  резултатом 2:1 (0:1) и тако направила лепу увертиру пред полуфинале Купа Србије који је на програму већ у среду, 21. априла на стадиону „Рајко Митић“ против исте екипе. Машинерија Дејана Станковића је ушла концентрисано у овај дуел и наставила тамо где је стала против Јавора. Кишовит дан у Београду је наговештавао мало теже услове за игру и после заостатка на полувремену црвено-бели нису имали икакав проблем да успоставе свој стил игре и упишу двадесету узастопну победу у првенству.

ИНСПИРИСАН ПОЧЕТАК

Дејан Станковић, као и што је најављено пред овај сусрет мало промашао карте и извео следећи тим – Борјан, Гобељић, Панков, Дегенек, Родић, Саного, Николић, Фалко, Иванић, Гаврић, и Фалћинели. На клупи су се нашли Поповић, Гајић, Милуновић, Петровић, Срнић, Бакајоко, Вукановић, Крстовић и Павков. Стручни штаб је очигледно одлучио да сачува Гајића, Милуновића, Кангу, Катаија и Бена за полуфинале Купа у среду.

Већ од првог минута Звезда је наметнула свој стил игре и после утрчавања Фалка у првом минуту, Мирко Иванић је имао лепу шансу да постигне гол већ у другом минуту када је изашао један на један са голманом, али није добро ухватио лопту. Само пар секудни касније Звезда је имала нову прилику након корнера, али је голман Радника био на правом месту. Већ у петом минуту Звезда је дошла до нове шансе, поново преко Иванића, али поново је Иван Костић био инспирисан и одбранио снажан шут за нови корнер Звезде. После корнера Саного се нашао у опасној позицији, али Костић је добро изблокирао и како је играч из Обале Слоноваче кренуо ка лопти тако је направио прекршај над Костићем и добио жути картон.

Звезда је наставила да доминира посебно када је посед лопте у питању и следећих петнаест минута гости скоро нису прешли на Звездину половину. Играо се 11. минут кад је Гаврић шутирао на гол Радника, али је Костић поново био на правом месту. Само минут касније поново се Гаврић нашао у прилици, овог пута стопостотној где је изашао испред Костића мало са леве стране шестнаестерца после проигравања Иванића. Жељко је лепо шутирао у десни доњи угао, али поново је голман Радника био на правом месту и изблокирао шут са руком.

НАПАД БЕЗ ПРЕСТАНКА

У петнаестом минуту Николић је убацио нови корнер, а само минут касније Фалко је лепо искомбиновао са младим плејмејкером Звезде и шутнуо преко гола. Напади су се ређали и у том тренутку је стигла мала пауза на терену. Ранији фаул Санога над Костимћем је оставио траг на голману Радника и искусни голман је сигнализирао да мора да изађе са терена. Тако је млади резервни голман Радника Стефан Ранђеловић ушао у игру у 17. минуту сусрета.

Играо се 22. минут кад је Иванић  проиграо Гобељића са десне стране. Десни бек Звезде је лепо шутнуо ка голу са ивице шеснаестерца, али играч Радника је блокирао путању лопте својом левом руком и тако добио жути за чист пенал Звезди. Филипо Фалко са наместио да шутне, али Ранђеловић, потпуно свеж је прочито намеру Италијана и блокирао пенал мало ка десној страни гола.

Радник је наставио да игра веома дефанзивно и да чека своју шансу кроз евентуалну контру. Звезда је наставила да брзо ротира лопту, али никако није могла да начне плаве. У задњих 15 минута првог полувремена Радник је имао мало више поседа, али ништа конкретно нису одиграли у завршној трећини терена. У 34. минуту Иванић је поново прогирао Гаврића, али млади играч уз две финте није успео да шутне.

НЕОЧЕКИВАН МИНУС

Само минут касније и једина грешка Звездине одбране у првих 45 минута је донела вођство за госте. Дубока лупта ка десном крилу резултирала је трком до лопте између Панкова и младог нападача Радника, Уроша Миловановића. Панков је стигао први до лопте, али веома мекана и слаба лопта Борјану је била прочитана од стране Миловановића, који је спровео лопту у отворену мрежу за 1:0.

Након гола, утакмица је настављена на сличан начин као и првих тридесет минута где је Звезда имала сав посед, али без већег утицаја на гол Радника. У 41. минуту Саного је пробао да шутне са дистанце али ударац је завршио преко гола. У наредних пар минута Звезда је напала преко Родића и Фалћинелија, али није успела да озбиљније запрети. У судиској надокнади Фалко је пробао маказице али Ранђеловић је био на правом месту. Само минута касније Гаврић је упутио ударац главом ка голу Радника, али Ранђеловић је поново био на добром месту. После корнера судија је свирнуо пиштаљку и после првог полувремена било је 1:0 за Радник. Чиста доминација Звезде није се видела на терену. Звезда је имала 74% лопте и имала предност у шутевима 10:2.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

Шеф стручног штаба црвено-белих је очигледно био незадовољан заостатком после првог полувремена и тако извршио три иземене на полувремену. Ушли су Немања Милуновић, Алекса Вукановић и Милан Павков. Заменили су Радована Панкова, Филипа Фалка и Жељка Гаврића. Видела се идеја да Звезда игра конкретније кроз више центаршутева од првих 45 минута и тако су Павков и Фалћинели играли заједно у нападу. На крилима су били Иванић и Вукановић уз то да је Иванић имао слободу да улази у центар што више, а да Родић преузима лево крило кад је потребно.

Играо се 52. минут кад је Николић лепо нашао Иванића са леве стране. Звездина четворка је упутио леп центаршут ка шестнаестерцу, али Ранђеловић је поново блокирао шут главом Фалћинелија. Минут касније Звезда је дошла до новог корнера, поново преко Иванића са леве стране. Вељко Николић је упутио центаршут и Секу Саного и Немања Милуновић су се нашли на правом месту да упуте лопту ка голу. Лопта је завшила у мрежи Радника и у 54. минуту семафор је приказивао 1:1. Овај гол као дао је донео реакцију код Славољуба Ђорђевића и минут касније ушли су стандарни првотимци Милош Спашић и први голгетер лиге Милан Макарић. У 58. минуту је дошла већ нова шанса за Звезду, поново преко леве стране. Родић се лепо отворио дубински и Саного га је лепо проиграо ваздушном лоптом. Родић је прочитао кретњу Павкова при пријему лопте и отворио Павкову 1 на 1 са Ранђеловићем, али Звездина деветка није била прецизна.

У 60. минуту Звезда је дошла до нове шансе поново преко Иванића и центаршута са леве стране. Овог пута Фалћинели је матирао Ранђеловића главом, али лопта је ударила стативу. Шансе су се ређале, као и у првом полувремену и Ранђеловић је поново био инспирисан и изблокирао шут Иванића после лепе повратне лопте Павкова. У 65. минуту видела се ретка контра Радника и овог пута Борјан је био на правом месту да изблокира слаб шут Богдановског. У истом делу игре Радник је дошао до свог првог корнера у 68. минуту, али нису озбиљније запретили после шута Спашића. Два минута касније на терен су ушли Аксел Бакајоко и Његош Петровић. Заменили су Дијега Фалћинелија и Секу Санога и тако већ у 70. минуту Станковић је искористио свих пет измена.

Играо се 71. минут кад је Николић проиграо Бакајока на десном крилу, а Ранко Јокић није довољно брзо испратио акцију и тако направио чист пенал над Бакајоку у шестнаестерцу. Мирко Иванић је овог пута узео лопту, али Ранђеловић је сјајно сачекао Мирка и одбранио други пенал на овој утакмици. У истом тренутку лопта је отишла у корнер и поново је Звезда запретила после прекида. Родићев шут главом је завршио тик поред леве стативе. Била је једна од оних утакмица где лопта једноставно није хтела у гол.

БОРБА ДО КРАЈА

У задњих петнаест минута утакмице гледали смо прави такмичарски дуел. Милуновић је добио жути картон после фаула над Макарићем у 77. минуту. Пар минута касније Иванић је поново могао да угрози гол противника, али изборио је само нови корнер, овог пута се десне стране, али после центаршута Николића поново је Иванић шутиро главом преко гола. У 83. минуту и опет нова шанса за Звезду. Иванић је проиграо Николића на левој страни, а млади везњак вратио повратном до Вукановића чији шут је изблокирао Ранђеловић. Минут касније Родић је центрирао за Павкова који поново није искористио стопостотну шансу. Павков је шутирао поред гола иако је био потпуно отворен.

Играо се 86. минут кад је Звезда коначно материјализовала своју потпуну иницијативу. Опет су били Николић и Иванић у центру пажње. Мирко је кренуо поново са леве стране да вуче лопту ка центру, проиграо Николића у средини, а млади везиста је нашао Мирка. Разменили су још једно додавање и Мирко је матирао Ранђеловића за потпуно заслужених и коначних 2:1. Видело се колко је гол значио екипи кад је и шеф стручног штаба Дејан Станковић отишо до Иванића и скочио ка њему.

Уз две асистенције и веома добром кретњом свих 90 минута Вељко Николић се истекао као играч утакмице, а и Мирко Иванић је био одмах иза њега. Сви озбиљнији напади су долазили преко Звездине четворке.

Овом победом наша екипа је обележила двадесету узастопну победу у првенству, можда теже него очекивано али у потпуности донела добро расположење пред полуфинале Купа који је на програму у среду, 21. априла на нашем стадиону.