ДУПЛА КРУНА ОЛЕ!

Црвена звезда је освојила Куп Србије! После занимљивих првих 45 минута игре са доста шанси, наставак је био тврђи и шансе су биле доста ређе. Мреже су мировале након 90 минута и утакмица је ушла у продужетке, где су оба тренера извршила све измене. На крају, све је пало на лутрију пенала… и поново је Милан Борјан био главни актер са две одбране за славље над вечитим ривалом! Овом победом тим Дејана Станковића је освојио 11. дуплу круну у историји клуба, прва после 2007. године!

I. ПОЛУВРЕМЕ

С обзиром да нема бонус правила за Куп као у првенству, Дејан Станковић је послао свој најбољи тим на терен – Борјан, Гајић, Панков, Милуновић, Родић, Саного, Бен, Канга, Иванић, Катаи, и Фалћинели. Једино мало изненађене у првих 11 на овом сусрету је био Панков уместо Дегенека, али од прошлог вечитог дербија „Раша“ је најстандарднији у Звездиној одбрани. Са противничке стране било је само једно изненађене, млади Јовић као на претходном дербију је почео на левом крилу, а Јојић је заиграо на месту Натха иза шпица. Израелац је кренуо са клупе.

Тим Дејана Станковића је ушао веома концентрисано у меч и у првих десет минута имао иницијатвиу. Већ у другом минуту Катаи је проиграо Фалћинелија, који се лепо отворио ка десној страни шестнаестерца, али Звездин шпиц је шутирао поред гола. Само пар минута касније, Мирко Иванић је упутио полуволеј са леве стране, али лопта није угрозила гол противника. У следећеих десет минута Партизан је мало преузео иницијатвиу, а добар шут Јојића са двадесетак метара је одбранио Борјан.

Полсе првих 20 минута, наша екипа је кренула још јаче и замало постигла гол кад је Иванић упутио центаршут који је нашао Гајића на другој стативи. Звездин бек је упутио снажну, ниску лопту у центар казненог простора, али ударац Фалћинелија није био довољан за гол. Пар минута касније, млади Немања Јовић је имао најбољу прилику ове вечери за госте кад га је Лазар Марковић проиграо у казненом простору. Јовић је спровео лопту поред Борјана, али Родић је био на правом месту.

До краја првог полувремена Звезда је угрозила гол Партизана још два пута. Прво је Катаи упутио слободан ударац са десне стране који је голман противника сачекао. Онда је стигла можда најбоља шанса Звезде на утакмици… поново је упућен центаршут са леве стране, овог пута од Родића, који је пронашао Гајића на другој стативи. Фалћинели је лепо прочитао намеру десног бека и напао прву стативу и петом матирао Стојковића и Вујачића, али не и гол. После првих 45 минута семафор је приказивао 0:0, али утисак је да је Звезда била боља.

II. ПОЛУВРЕМЕ

На почетку другог полувремена није виђена нека разлика поред тога да је Остојић заменио повређеног Светозара Марковића на страни противника. У првих 15 минута Звезда је имала доста више поседа, али противник је изашао у дупли блок и тако се мирно чекао озбиљнији напад. Пар минута после доста ротирање лопте, Мирко Иванић је направио један карактеристичан продор кроз центар одбране Партизана. Повратном лоптом је нашао Бена на ивици шеснаестерца који је нашао Катаија на само центру казненог простора, али шут Звездине „десетке“ је отишао преко гола.

У 66. минуту Станковић је направио прву измену на сусрету. Николић је заменио Кангу на центру терена пробајући да донесе мало више стабилности и брзине у Звездиној игри. У овом делу игре противник је имао више од лопте, али није озбиљније запретио. При 70. минуту Звезда је имала добру шансу после корнера Бена. Лопта је нашла Милуновића за његов карактеристичан скок, али његов шут је завршио у рукама голмана Партизана. Два минута касније су ушли Гобељић и Срнић и тако заменили Гајића и Катаија. Станковић је тражио хитрину од екипе. На другој страни у истом минуту, Лутовац је заменио Лазара Марковића, а Натхо младог Јовића.

Иако је противник имао више лопте у ногама, Звезда је поново запретила у 77. минуту кад је добар пас Иванића пронашо Бена како утрчава у леви део шестнестерца. Бен је лепо сачекао лопту телом и тако „скинуо“ Вујачића са леђа који је пао иза њега, али добра повратна лопте није била довољна. Николићев шут је био изблокиран са гол линије. Мало касније Фалћинели је ударац који је изблокиран у корнер, а Штулић је заменио Холендера у шпицу противника и тако се завршио регуларан део сусрета.

ПРОДУЖЕЦИ

На почетку продужетка Станковић је увео Дегенека уместо Иванића и Вукановића уместо Фалћинелија. Овим потезом, Звезда је заиграла са три позади и спољним крилним бековима у формацији 3-4-2-1 коју смо често гледали ове сезоне у Лиги Европе, али не у домаћим утакмицама. Звезда је кренула у продужетке у саставу Борјан; Панков, Милуновић, Дегенек; Гобељић, Саного, Николић, Родић; Срнић, Вукановић;  и Бен. У првом продужетку као и у читавом другом полувремену, се видела борба на центру терена где није било превише шанси. Једина опаснија ситуација за наш тим је била кад је Вукановић проиграо Срнића са десне стране, али Срнић је прејако шутирао поред гола. Са друге стране, центаршут Партизана је прошао кроз руке Борјана, али шут Лутовца ка голу је блокиран од стране Гобељића.

У 101. минуту Крстовић је заменио Бена у шпицу и тако је Станковић искористио свих шест измена на сусрету. Све тежи сусрет се осетио и на другој страни и тако је млади Стевановић заменио Здјелара у 106. минуту а шест минута касније Живковић је ушао уместо повређеног Урошевића на левом беку. Тако је и противник искористио свих шест измена. Све укупно, чак 34 играча су одиграли улогу на овом дербију. После 120+ минута борбе све је пало на лутрију пенала кад је Срђан Јовановић одсвирао крај сусрета.

ПЕНАЛИ

После мале дилеме на коју страну ће се шутирати пенали, судија и голмански капитени обе екипе су одлучили да се шутира ка југу, и да ће Партизан кренути први са беле тачке. Коначан исход можете видети испод.

После победе од 4:3 на пенале, поново се истеко Милан Борјан као прави капитен екипе, који по ко зна који пут предводио ову генерацију Црвене звезде у нове победе. Остали хероји ове пенал серије су били – Милан Родић, Радован Панков, Никола Крстовић и Вељко Николић који су сви били прецизни са беле тачке.

Овом победом Црвена звезда је освојила домаћи Куп по 25. пут у својој историји, по први пут од 2012. године. Уз титулу у домаћем првенству, ово је 11 дупла круна!

Све честитке Звездиним играчама и стручном штабу за ову ноћ! Будите уз РСБ и поделите ваш утисак на нашем форуму.