ЕВРОПСКИ КЛАСИК: Звезда – Бајерн, чин шести

Црвена звезда и Бајерн Минхен исписали су бројне странице европског клупског фудбала. Дуели два европска великана кроз историју представљају фудбалску посластицу, а сусрети једноструког и петоструког шампиона Европе могу се окарактерисати као европски класик.

У среду од 21 час на Алијанц арени, Бајерн и Звезда ће се по шести пут састати у Еврокуповима. Баварци и црвено-бели ће по први пут укрстити копља од преласка Бајерна на Алијанц арену, а пред меч 1. кола групне фазе Лиге шампиона, оба тима су из међусобних дуела по два пута излазили као победници, а једном је утакмица завршена нерешеним резултатом. Када се занемари пука статистика, тај реми ће присталице Црвене звезде означити као велики тријумф, пошто их је други гол на тој утакмици погурао у финале Лиге шампиона. Прескочена је претпоследња препрека, а Црвена звезда је касније у Барију постала бесмртна попела се на кров Европе.

У Минхену су Звезда и Бајерн одиграли две утакмице, а оба тима су забележила по победу. Иста ситуација је и са утакмицама у Београду уз већ поменути чувени нерешени исход. Први пут два тима су се срела у Купу УЕФА у сезони 1979/80. у осмини финала. Прва утакмица одиграна је у Минхену. Бајерн је славио 2:0, а голове су постигли Румениге и Јанзон. Две недеље касније у утакмици која је одиграна на Маракани, Звезда је остварила прву победу против Бавараца. Упркос поразу од 3:2, Бајерн је прошао у четвртфинале. Савић, Петровић и Репчић су тресли мрежу Бајерна, а двоструки стрелац за тим из Минхена био је Хенес.

Звезда и Бајерн на следећи двомеч чекали су до сезоне 1990/91. и полуфинала Лиге шампиона, а сама помисао на те две утакмице ова два клуба мами осмехе звездаша. И тада је прва утакмица одиграна у Минхену. Бајерн је голом Волфарта у 23. минуту дошао у вођство. Дарко Панчев је у 45. минуту донео изједначење, да би у 70. минуту Дејан Савићевић постигао гол вредан прве победе и за сада једине у Минхену, а Звезда тако стекла важну предност пред реванш у Београду који је одигран 24. априла.

Свим звездашима је у срцу утакмица у Београду која важи за један од најузбудљивјих окршаја на Маракани. Синиша Михајловић је из слободног ударца довео у предност црвено-беле од 1:0, да би Баварци преокренули резултат на 1:2 головима Тона и Аугенталера, који ће у позној фази утакмице постати трагичар. У последњем минуту утакмице Просинечки је одложио до Михајловића, Синиша је заврнуо у средину, Аугенталер је неспретно реаговао и преварио Аумана, који ништа боље није реаговао од Аугенталера, а остало је историја.

Црвена звезда и Бајерн су пету, последњу утакмицу у низу, одиграли у групној фази Купа УЕФА, који се тада играо у специфичном формату, па су Звезда и Бајерн одиграли само једну утакмицу и то у Београду. Утакмица је одиграна 25. октобра 2007. године. Наш тим је повео голом Огњена Коромана у 16. минуту, а само четири минута касније резултат је поравнао Мирослав Клозе. Звезда је до нове предности дошла након пројектила Ненада Милијаша у 74. минуту. Одолевали су црвено-бели нападима Бавараца све до 86. минута, када је тај отпор сломио Клозе и поново неутралисао Звездину предност. Ишло је све ка томе да ће Звезда и Бајерн још једном одиграти нерешено на Маракани, а онда је уследио слободњак Тонија Кроса у 94. минуту. Бајерново дете је шутирало, Ранђеловић је направио кардиналну грешку, а Бајерн је савладао Звезду са 3:2.