• Welcome to РСБ Форум / RSB Forum. Please login or sign up.

Историја осталих спортова

Започео Косјерац, Дец 25, 2019, 20:24 поподне

« претходна тема - следећа тема »

salebgd

Bela

Мар 08, 2020, 19:40 поподне #41 Last Edit: Мар 08, 2020, 19:45 поподне by Bela
Sa sajta  Muzyka & Son Funeral Home 

Milovan Jakšić je rođen u Trebinju, 1940. godine. On, njegovi roditelji Jovica i Mila Jakšić i njegova braća Pera, Jovanka, Jovo preselili su se u Srbiju (mesto Topolac) posle Drugog svetskog rata. Oduvek je voleo sport. Igrao je za rukometni klub Crvena zvezda i bio reprezentativac države. Nakon što se upoznao i oženio sa tadašnjom suprugom Branislavom Jakšić (Mišić), emigrirao je u SAD 1966. godine. Živeo je u Evanston-u, IL, i sa rukometa prešao na fudbal - igrao je za the Chicago Mustangs Club Soccer Team.
Preminuo je 04. decembra 2017. godine.

No, Crvena zvezda teško da bi postala fenomen kakav jeste da u vreme svog nastanka nije privukla svu beogradsku mangupariju kojoj je iznad svega bilo do teranja kontre. Tako je i ovaj veliki klub stekao oreol velike zajebancije svega i svačega kao glavne oznake beogradskog duha.

Цитат: 19Simke93
Нисам ја навијач Звезде јер сам ја њој потребан, него она мени. Када год сам у могућности, ја тих 2 сата недељно не бих мењао ни за шта друго.

Bela

Tekst o knezu Andreju Gardeninu

Звездаш плаве крви

Vlasina, 1952: Omladinska radna brigada SD "Crvena zvezda" i u prvim redovima Tanasije Lazarević, Andrej Gardenin, Vera Reljić i kurir brigade Dragoslav Šekularac (Miljan Miljanić je bio zamenik Komandanta brigade)

Andrej Gardenin i Predrag Božinović posmatraju, dok Tanasije Lazarević i Petar Teslić mačuju u sali MK Crvena zvezda na Dorćolu, jesen 1956.

Andrej Gardenin u društvu svog očuha i prvog trenera MK Crvena zvezda Konstanina Egera
No, Crvena zvezda teško da bi postala fenomen kakav jeste da u vreme svog nastanka nije privukla svu beogradsku mangupariju kojoj je iznad svega bilo do teranja kontre. Tako je i ovaj veliki klub stekao oreol velike zajebancije svega i svačega kao glavne oznake beogradskog duha.

Нисам ја навијач Звезде јер сам ја њој потребан, него она мени. Када год сам у могућности, ја тих 2 сата недељно не бих мењао ни за шта друго.

nesabolt

Salebgd bravo za ove podatke o najboljoj generaciji u istoriji našeg ženskog košarkaškog kluba, skenirao si sve mečeve Zvezde u Kupu šampiona iz sezone 79/80, fali samo utakmica grupne faze protiv italijanskog FIAT-a (94:95)odigrana 12.02. 1980. u Beogradu.

Bela

Авг 02, 2020, 19:40 поподне #44 Last Edit: Авг 02, 2020, 19:48 поподне by Bela
Ovo je fotografija atletskog stadiona u Skerlićevoj ulici (tj. stari DIF-ov stadion), napravljena je 1962. godine i u pozadini se vide delovi Hrama Svetog Save. Stadion je kasnije srušen i tu je podignuta Narodna biblioteka Srbije. Ova fotografija je sačuvana zahvaljujući Leonu Lukmanu, višegodišnjem olimpijcu, reprezentativcu i rekorderu Jugoslavije, članu Atletskog kluba Crvena zvezda. Na slici je upravo Lukman na jednom od treninga. To je prva plastična motka pristigla na prostor Jugoslavije.

(izvor: Predrag Križan i fb strana crno-beli Beograd)

Bela

Захваљујући нашем форумашу @Goran137  атлетски клуб, па самим тим и наше спортско друштво богатије је за још 20 титула.

Члан РСБ-а евидентирао 20 титула за СД Црвена звезда

Ако желите детаљније да се информишете о овом подухвату, али и даљој борби, пратите тему Спортско друштво Црвена звезда

Bela

Ковинац

Цитат: Bela  Сеп 30, 2020, 20:33 поподнеPrva titula našeg atletskog kluba:

Прва титула и трла баба лан - атлетичари изненадили комшије
'Алал вера Бела, капа доле!

Хвала на свим интересантним текстовима и хвала што нас подучаваш историји нашег спортског друштва!

Bela

Окт 12, 2020, 18:40 поподне #48 Last Edit: Окт 12, 2020, 18:46 поподне by Bela
Darko Prusnik - Mafija

Hokejaški golman, ali igrao je i napadača i defanzivca. Slovenac. U Zvezdi je igrao u sezoni 1985/86. Stariji zvezdini navijači koji su pratili hokej verovatno pamte kada je na jednom derbiju pakom gađao partizanove navijače. Posle te jedne sezone vraća se u Olimpiju. I još jedna trivia: kao igrač Olimpije bio je inicijator jedne od najvećih tuča na ex-yu ledenim terenoma. Olimpija je tada igrala protiv Partizana i Prusnik je Partizanovom igraču Vasiću uspeo da zavuče palicu između klizaljka. Vasić pada i direktno glavom udara u led, i posle toga izbija opšti haos na ledu (sezona 1986/87).

Bela

Poznati predratni sportisti osnovali su ovu sekciju 1946. godine, ali kratko je trajalo. Ponovni pokušaj bio je 1953. godine. Ovo je tekst o prvoj posleratnoj hokejaškoj utakmici u Beogradu, koji je počeo da se igra u našem glavnom gradu tek malo pre početka Drugog svetskog rata

Прва послератна хокејашка утакмица у Београду играла се између Црвене звезде и Спартака

VukSlo

Цитат: Bela  Мар 08, 2020, 19:40 поподнеSa sajta  Muzyka & Son Funeral Home 

Milovan Jakšić je rođen u Trebinju, 1940. godine. On, njegovi roditelji Jovica i Mila Jakšić i njegova braća Pera, Jovanka, Jovo preselili su se u Srbiju (mesto Topolac) posle Drugog svetskog rata. Oduvek je voleo sport. Igrao je za rukometni klub Crvena zvezda i bio reprezentativac države. Nakon što se upoznao i oženio sa tadašnjom suprugom Branislavom Jakšić (Mišić), emigrirao je u SAD 1966. godine. Živeo je u Evanston-u, IL, i sa rukometa prešao na fudbal - igrao je za the Chicago Mustangs Club Soccer Team.
Preminuo je 04. decembra 2017. godine.

Neizmerno hvala za ovo. Pinja (kako su inace svi znali Milovana, ukljucujuci i mene) i moj otac su bili kumovi, tj. moj otac ga je vencao i mislim i dao imena za oba Pinjina deteta. Na sajtu odakle su slike sam nasao i sliku sa vencanja gde se moj otac lepo vidi. Na poslednjoj slici su takodje zajedno, kao i na prvoj i sestoj fotografiji.
Poslednjih par godina zivota, Pinja je dolazio za Beograd barem jednom godisnje i uglavnom provodio vreme sa mojim ocem tako da sam imao tu privilegiju da slusam zvezdaske price iz 60tih i 70tih godina. Jos jednom hvala sto barem nedge imamo prilike da citamo o velikim Zvezdasima, a pogotovo sto su ovo fotografije i mog oca koje nikad ranije nisam video.

Bela

Нов 19, 2020, 15:37 поподне #51 Last Edit: Нов 19, 2020, 15:47 поподне by Bela
Kratka priča o levom beku i rukometnoj legendi Crvene zvezde - Milan Lazarević

Mlađim generacijama nije toliko poznat, ali uz Branislava Pokrajca, Jovicu Cvetkovića i Mileta Isakovića, jedan je od najznačajnijih igrača u istoriji srpskog rukometa. Kad je klupski rukomet u pitanju, pružao je sjajne partije, ali nije uspeo da postane šampion sa Zvezdom. Nažalost, igrao je u vreme kada je Partizan iz Bjelovara gospodario jugoslavenskim rukometom i koji se kao prvi klub sa prostora SFRJ okitio 1972. godine titulom evropskog prvaka. Pored bjelovarskog Partizana, tu su još bili banjalučki Borac, Zagreb i Crvenka, pa je maksimalan domet Milana i njegovih saigrača bilo je četvrto mesto u ligi osvojeno u sezoni 1973/74.   

Međutim, igrajući za reprezentaciju Jugoslavije (igrao je 85 puta i dao 216 golova) postao je besmrtan -  osvojio je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine. I ne samo to! Proglašen je za najboljeg igrača turnira. U šest utakmica ukupno je 27 puta zatresao mreže rivala. Posebno je bio efikasan u odlučujućim duelima za medalje sa Rumunijom i Čehoslovačkom, kada je kao prvi strelac plavih po šest puta savladao protivničke golmane.

Ta godina bila je vrhunac njegove karijere koji je te godine proglašen za najboljeg rukometaša SFRJ, a u izboru "Zvezdine revije" izabran je za najboljeg sportistu našeg sportskog društva. I to u konkurenciji fudbalske zvezde Dragana Džajića i košarkaških majstora Dragana Kapičića, Ljubodraga Simonovića i Zorana Slavnića.

Rođen je 11. jula 1948. godine u Beogradu i njegova prva ljubav bilo je u stvari plivanje. Ali sve se promenilo kada je upisao Petu beogradsku gimnaziju, gde je na njega uticao profesor fizičkog Duško Stefanović, pa se prebacio sa plivanja na rukomet i počeo sa treninzima u tadašnjem trećeligašu Palilulcu. Tu ekipu je uskoro počeo da vodi mladi stručnjak Nikola Vučinić, koji je uspeo da realizuje ideju o fuziji Palilulca sa Crvenom zvezdom, uz uz posebnu "klauzulu" da igrači imaju iste startne pozicije. 

Mladi igrači Palilulca, među kojima se isticao bek Milan Lazarević, nametnuli su se i praktično postali okosnica tima - iako su bili suočeni sa štrajkom nezadovoljnih Zvezdinih starosedilaca. Milan Lazarević je za Zvezdu igrao u periodu od 1967. do 1974. godine, i za to vreme stekao status vođe i prve zvezde našeg kluba.

Imao je sjajan skok i precizan šut kojim je činio nemoćnim protivničke odbrane i rešetao mreže rivala:

>> U sezoni 1970/71 Milan je u meču sa bjelovarskim Partizanom (18:12) postigao deset golova, dok je ekipi zavidovičke Krivaje (18:17) ,zabio' jedan manje. U duelu sa istim timom se u narednom šampionatu devet puta upisao u strelce (23:17), da bi u prvenstvu 1972/73 nastavio sa efikasnošću pošto je devet puta pogodio gol Zagreba (26:22), te dao osam pogodaka u trijumfu nad Partizanom (21:11). Možda najblistavije partije u Zvezdinom dresu pružio je u sezoni 1973/74 u kojoj su Beograđani stigli do četvrtog mesta. Levi bek jugoslovenske reprezentacije je u tom prvenstvu čak 13 puta pogodio mrežu golmana Crvenke (23:24), u susretu sa Dinamom je sa 11 pogodaka bio najzaslužniji za trijumf Beograđana (17:16), dok je u remiju sa Borcem (18:18) bio strelac devet golova. <<

Nakon Svetskog šampionata u Istočnoj Nemačkoj, na kojem su Jugosloveni 1974. godine ponovo osvojili bronzano odličje, Milan se zauvek oprostio od državnog tima pošto se preselio u Saveznu Republiku Nemačku gde je kao mašinski inženjer započeo poslovnu karijeru. Za Zvezdu je još kratko nastupao u sezonama 1975/76 i 1976/77 kada se zbog obaveze služenja vojnog roka privremeno iz Nemačke vratio u Jugoslaviju.

Bela

Нов 26, 2020, 17:47 поподне #52 Last Edit: Нов 26, 2020, 17:53 поподне by Bela
Dragutin Topić, fotka nastala na Marakani 16. avgusta 1990. godine, četiri dana posle skoka na trećem SP za juniore na otvorenom u Plovdivu, kada je skočio 2,37m. To je i dan danas važeći svetski juniorski rekord!

(foto: N. Paraušić)

Bela

Дец 27, 2020, 18:19 поподне #53 Last Edit: Дец 27, 2020, 20:05 поподне by Bela
,,U atletiku sam došla zbog fudbala. Jako sam volela Rajka Mitića. Jer sam smatrala da ako postoji neki idealni sportista da je to on. Svojim ponašanjem, svojim držanjem, svojim vrhunskim umećem igre jako me je imponovao"

Olga Acić - legenda AK Crvene zvezde, u Zvezdi je od 1952. godine. Bila je i predsednik AK-a, a danas je počasni predsednik. I dalje je aktivna u atletici kao sudija

XX Balkanske igre
Beograd, 1961. godina
Defile atletskih sudija - Olga Acić je prva s desna

Polufinale Kupa Evrope za zene u Costanci, Rumunija - 1. avgust 1965. godine
Učestvovale su reprezentacije Austrije, Zapadne Nemačke, Norveške, Sovjetskog Saveza , Rumunije i Jugoslavije.
Na slici zastavu nosi Olga Šikovec. Iza nje je naša Olga Acić
Foto: M. Račič
Izvor: Slovenski etnografski muzej

Početak stvaranja ženske ekipe Crvene Zvezde
Kup Jugoslavije - Sarajevo '77
Gornji red s leva: Vukica, Ljiljana Đorđević, ?, Mirjana Despotović, Ljubica Basara, Vera Jocić i Olga Acić
Donji red s leva: Marina Dedić, Mirjana Pesić i Milica Ćurguz
Foto iz arhive Aleksandra Marinkovića

Bela

Дец 27, 2020, 18:29 поподне #54 Last Edit: Дец 27, 2020, 18:36 поподне by Bela
Veselin Jevrosimović

"Kao momak od dvanaest godina, došao sam na stadion Crvene zvezde sa idejom da treniram skok s motkom. Tada nisam imao pojma koliko je to zapravo opasan sport, a tokom desetak godina koliko sam se, prvo amaterski a potom i profesionalno, bavio ovim sportom, imao sam nekoliko ozbiljnijih padova prilikom kojih sam lomio ruku, nekoliko puta mi je pukla motka, a takođe sam nekoliko puta padao s visine na neobezbeđen deo terena. Jednom sam čak pao u kanal na Zvezdinom terenu. Ipak, uvek sam imao sreće i izvlačio sam se bez težih posledica"

Jevrosimović drugi s desna, Beograd, 1986. godina
Foto: A. Lukman

Vlada 89

"To je juriš, to je nalet, nema milosti, sve ili ništa, to je Crvena zvezda u svom elementu, to je Crvena zvezda u svom punom sjaju."