Последњи чин – финале Купа Србије за крај сезоне!

После невероватних 10 месеци фудбала, тим Дејана Станковића је исписао историју и поставио нове рекорде клуба и државе. Уз сезону без пораза, максималних 108 бодова и 114 голова Црвена звезда обрадовала своје навијаче сјајним резултатима и нападачким фудбалом,  који и осликава историју клуба. Сада је дошло време и за финални циљ, крунисање сјајне сезоне, што за Црвену звезду значи само једно – освојити дуплу круну. На путу ка том циљу стоји добро познати противник – Партизан. У уторак, 25. маја од 19 часова на стадиону „Рајко Митић“ вечити ривали се поново боре за трофеј, овог пута у финалу Купа Србије.

ПУТ ДО ФИНАЛА – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

У 1/16 финала овосезонског Купа Србије, тим Дејана Станковића угостио је инспирисану екипу Златибора, која је на изненађење свих у 56. минуту повела са 2:0. У 59. минуту Станковић прибегао је шок терапији, како би пробудио своје изабранике. На терен је послао чак троје резервиста одједном, па су тако на терен отишли Милуновић, Вукановић и Павков,  заменивши Ераковића, Спиридоновића и Боаћија. Измене су се брзо исплатиле и Вукановић је довео свој тим до изједначења само два минута након првог гола Иванића у 71. минуту и тако увео утакмицу у неизвесну завршницу. Десет минута касније Панков постиже важан погодак за вођство, а два минута касније Радуловић поставља коначних 4:2 за Црвену звезду.

У 1/8 финала Звезда је гостовала екипи Рада на Бањици, само два дана након гостовања Металцу у Горњем Милановцу у последњем колу јесењег дела. То је приморало Станковића да у потпуности промени екипу за овај дуел, а последице тога виделе су се већ у 4. минуту када је Рад повео са 1:0. Само 13 минута касније Звезда се вратила у сусрет након лепог гола Спиридоновића са ивице шеснаестерца. Поново је Станковић извршио измене, овог пута на полувремену, када су Панков и Крстовић заменили Дегенека и Павкова. Опет се измена испоставила као прави потез кад је Крстовић дао свој најважнији гол до сада у дресу Звезде у 63. минуту за коначних 2:1. У 1/4 финалу Звезда је добила мало лакшег противника, екипу ИМТ-а са Новог Београда, члана Прве лиге Србије. Звезди је био довољан 21 минут да реши питање победника, головима Фалћинелија, Катаија и Фалка.

У полуфиналу Црвена звезда је играла против Радника из Сурдулице и после сјајног првог полувремена и вођства од 2:0 головима Милуновића и Фалћинелија, изгледало је да Звезда има утакмицу под контролом, али најбољи стрелац Суперлиге ове сезоне Милан Макарић је увео утакмицу у неизвесну завршницу поготком у 51. минуту. Мреже су мировале до краја, али мора се истаћи одбрана Милана Борјана као кључни тренутак овог сусрета, кад је наш капитен одбранио веома опасан шут у судиској надокнади другог полувремена.

Статистички параметри говоре да је наша екипа ове сезоне у Купу користила чак 28 фудбалера. Мора се истаћи тежак распоред у свим такмичењима као главни разлог за такав број, као и чињеницу да само један играч у нашем тиму ове сезоне има више од једног гола или једне асистенције у Купу, а то је Дијего Фалћинели који је постигао 2 гола, против ИМТ-а и Радника. Такође, једини играчи који су играли на сва четири дуела у Купу ове сезоне су – Дегенек, Гобељић, Саного, Николић, Иванић и Павков.

ПУТ ДО ФИНАЛА – ПАРТИЗАН

Тим Александра Станојевића је, за разлику од црвено-белих мање ротирао у Купу Србије због тога што су били без обавеза на „европском фронту“ и тако често наступао у Купу са најачим саставом. У 1/16 финала црно-бели су победили екипу ОФК Бачке са 2:0 головима младог Лазара Павловића и Такуме Асана. Месец дана касније у 1/8 финала Партизан је гостовао Металцу у Горњем Милановцу… На тешком гостовању поново је јапански офанзивац пресудио, овог пута у 43. минуту за коначних 1:0.

У 1/4 финалу екипа Партизана је угостила Вождовац, који је испраћен са четири гола у мрежи (4:0). Црно-бели су на том мечу наступали у скоро идентичном саставу оном који је Станојевић изабрао за претходни вечити дерби на Маракани. Једина разлика је била да је Милош Јојић одиграо уместо Саше Здјелара на центру терена. Поново је Асано био у центру пажње и предводио екипу голом и асистенцијом. У полуфиналу, Партизан је гостовао браниоцу трофеја, Војводини у Новом Саду, и у једној веома тврдој утакмици тријумфовао са минималних 1:0, голом Светозара Марковића у 11. минуту  након слободног ударца.

Статистички гледано, најбољи играчи вечитог ривала у Купу су Такума Асано са 3 гола и 1 асистенцијом и Милош Јојић са 3 асистенције. После одлуке Асана пре месец дана да напусти табор Партизана због неисплаћених плата, Станојевић има једну мању дилему за овај сусрет. Највеће недоумице за финале Купа су ко ће кренути од почетка на средини терена – Шћекић, Здјелар или Јојић, а такође и ко ће играти на крилима поред Лазара Марковића – млади Немања Јовић, поменути Јојић или неко трећи. Уз напомену да нема правила бонус играча у Купу, вероватно ће кренути Јојић од почетка.

Партизан (очекивано 4-2-3-1): Стојковић (к), Миљковић, Марковић, Вујачић, Урошевић, Шћекић, Здјелар, Марковић, Натхо, Јојић, Холендер.

ИСТОРИЈА ДУЕЛА

Екипе Црвене звезде и Партизана су се први пут састали у оквиру домаћег Купа 23. новембра 1947. године у четвртфиналу. Партизан је славио са 2:1 на свом стадиону, али Звезда се реванширала само годину касније победом од 3:0 у финалу на тадашњем стадиону „Авала“. Голове су постигли Бранислав Вукосављевић (х2) и прва Звездина звезда, Рајко Митић. Годину дана касније Црвена звезда је поновила успех и освојила Куп други пут узастопно 1949. године. Звезда је поново избацила Партизан, овог пута у полуфиналу (1:0) пре него што су победили екипу Наша крила из Земуна са 3:2 у финалу.

До сада вечити ривали су се сусрели 38 пута у званичним утакмицама домаћег Куп такмичења од 1945. године. Црвено-бели су славили 20 пута, Партизан 14, а 4 пута је резултат је био нерешен. Укупна гол разлика у свим Куп дуелима износи 57:49 (+8) у корист нашег тима.

ПРЕТХОДНИ ОКРШАЈ

Након победе у Крушевцу од 4:1 (2:0) против екипе Напретка, наша екипа је одиграла 164. вечити дерби у оквиру 30. кола првенства 7. априла на Маракани. Звезда је истрчала у саставу: Борјан, Гајић, Милуновић, Дегенек, Родић, Саного, Петровић, Катаи, Николић, Иванић, и Бен. Улазили су још Канга, Фалћинели, Срнић, Павков и Гобељић.

У мечу који је одлучивао пут вечитих ривала до краја првенства, наш тим је одиграо једну тврду утакмицу у којој је екипа ушла мало стегнуто у сусрет, али како је време одмицало наша игра је била све боља и течнија и мало среће је недостајало при крају првог дела кад је Николићев шут са пет метара одбранио голман Партизана. У жељи да убрза игру наше екипе, Станковић је увео Кангу и Фалћинелија уместо Петровића и Николића на полувремену. Канга је заузео своје место поред Санога на центру терена, а Фалћинели је отишао у шпиц и тако „померио“ Бена на природно десно крило, док су Катаи и Иванић такође отишли на своје природније позиције левог крила и офанзивног везног. Звезда је запретила од почетка другог полувремена и направила довољну разлику за првих 15 минута другог дела сусрета. Једини гол на сусрету је постигао Мирко Иванић након корнера… Круна једне сјајне сезоне Звездине „четворке“ што је на крају било довољно за победу.

Правду на овом сусрету ће делити Срђан Јовановић. Будите уз РСБ и наставите да пратите дискусију око овог меча на нашем форуму.