Звезда лови титулу у Морачи

Кошаркаши Црвене звезде гостују екипи Будућности у трећој утакмици финалне плеј-оф серије регионалне АБА лиге. Утакмица се игра у суботу од 20 часова и 30 минута у хали „Морача“, а црвено-бели ће имати прву шансу да победом окончају финалну серију и освоје регионално такмичење – 5. пут у историји.

ЗВЕЗДА СТИЖЕ СА 2-0

Изабраници Дејана Радоњића решили су у своју корист прва два дуела у Београду и стигли на корак од освајања шампионског прстена. У првој утакмици славили су резултатом 82:78… Контролисали су утакмицу готово целим њеним током, што потврђује и податак да су се гости свега четири пута нашли у резултатском плусу. На седам минута пре краја утакмица Звезда је стекла и максималних 70:55, али нису успели да утакмицу уведу у „мирније токове“. На пола минута до краја гости су смањили на само посед заостатка – 80:78, али је Џордан Лојд сигурним извођењем пенала потврдио прву победу. Најефикаснији су били Добрић и Лојд са по 23 поена. Друга утакмица завршена је резултатом 85:79… Фуриозни су били црвено-бели у првом полувремену, а у 12. минуту водили и 37:17. Одговорила је Будућност и направила велики преокрет… Декласирали су Звезду у трећој четвртини, а на шест и пола минута пре краја утакмице повели су 74:65. Од тада стартује контра-удар Црвене звезде и серија 13:0. Ивановић и Добрић „разменили“ су тројке, па су изабраници Дејана Радоњића у последњи минут ушли са „+2“, а сигурним извођењем слободних бацања обезбедили и другу победу. Добрић је поново био феноменалан са 27 поена, Лојд је додао 16, а Ноко 15.

Наш тим је остварио две победе упркос тимском шуту за три поена 9/48 (19%). За два поена шутирали су 53%, а са линије слободних бацања чак 86%. Један од значајнијих фактора био је и број офанзивних скокова – укупно чак 28 (17 на првој, 11 на другој утакмици). Звезда је успела да исконтролише и број изгубљених лопти (укупно 19). Апсолутни јунак мечева у Београду је Огњен Добрић, који је укупно убацио 50 поена. Кошгетерски га је пратио Лојд (укупно 39), али уз шут из игре 13/34 (38%). Цео тим је имао значајан допринос који не приказује статистика, а енергија је током обе утакмице била на завидном нивоу – у неким периодима фанатична.

МОРАЧА

Црвена звезда и Будућност кроз историју одиграли су 102 међусобне утакмице, а биланс је 59-43 у корист нашег тима. Конкретно у регионалној лиги скор је 25-22. Што се тиче сусрета у хали „Морача“, у регионалној лиги, Будућност је убедљива са чак 17 победа на 21 утакмици.

Црвена звезда је први пут славила у „Морачи“ 2004. године, предвођена Ракочевићем и Јеретином (88:84). Чак једанаест година чекала је Звезда на наредну победу у Подгорици… Била је то победа након драматичне завршнице… На шест секунди пре краја, било је 76:74 у корист домаћина, а на линију за слободна бацања стао је Маркус Вилијамс. Прво бацање је погодио, друго је промашио, а Никола Калинић је из „одбојке“ погодио за победу и перфектан учинак након 19. кола. Наредне две победе на гостовањима Будућности биле су прилично убедљиве… У сезони 2016/17 било је 77:54 у корист изабраника тренера Дејана Радоњића, док је у другом колу сезоне 2018/19 било 87:71 на крилима Стратоса Перпероглуа (20 поена).

Генерално, у последње време Будућност „не губи“ на домаћем паркету. Последњи пораз у АБА лиги у „Морачи“ претрпели су још 20. октобра 2019. године од Приморске. Херој словеначког тима тада био је Марко Јагодић Куриџа са учинком од 22 поена и 11 скокова. Данас актуелни кошаркаш Црвене звезде није наступио на прве две утакмице, након што је дуго одсуствовао због повреде. Од тог пораза Будућност је нанизала 21 победу на домаћем терену.

Потенцијалне две прилике очекују изабранике Дејана Радоњића да подигну трофеј у „Морачи“, а уколико им то не пође за руком серија се враћа у Београд, где би се одиграла потенцијална „мајсторица“.