Звезда пише историју – 100+ бодова и голова по први пут у историји!

У 36. колу првенства Црвена звезда је на Маракани савладала екипу Златибора резултатом 6:1 (0:1) и тако направила лепу увертиру пред крај ове сезоне. После тежег првог полувремена као и у претходном сусрету са Златибором, наша екипа је наметнула нападачки стил који је краси читаве сезоне и дала 6 голова у другом полувремену. Главни актер победе је поново био Звездин „Моцарт“ Мирко Иванић.

СУСРЕТ

После утакмице против Рада у среду, Дејан Станковић је поново промешао карте и извео следећи тим – Поповић, Срнић, Милуновић, Дегенек, Родић, Саного, Петровић, Николић, Бен, Гаврић и Фалћинели. За разлику од претходног сусрета играло је чак седам различтих играча од старта – Поповић уместо Борјана, Срнић уместо Гајића, Милуновић уместо Панкова, Родић уместо Гобељића, Саного уместо Иванића, Бен уместо Фалка и Фалћинели уместо Павкова.

Тим Дејана Станковића је ушао концентрисано у меч, али недостатак завршнице је био кажњен кад је Златибор повео у 26. минуту након сјајног шута после прекида са ивице шестнаестерца. Полсе првих 45 минута, наша екипа је одлучила да одигра много диркетније уз одређене измене што је резултирало потпуним преокретом и убедљивом победом.

На полувремену су ушли Милан Гајић, Мирко Иванић и Милан Павков, а изашли су Срнић, Петровић и Бен. Као против Радника, Фалћинели је отишао мало десно од Павкова и тако је Звезда заиграла са два шпица у другом полувремену. Гаврић је отишао на десно крило, а Иванић је нападао са познате леве стране улазећи у средину по потреби. Уласком Иванића и Павкова, Звезда је кренула одмах да прети и за само пет минута стигла до преокрета након два гола Иванића. У овом тренутку, Иванић предводи екипу са 19 голова у свим такмичањима, а прате га Катаи са 18 и Бен са 16.

Само пет минута касније у 55. минуту Вељко Николић је дао гол после добре финте и дриблинга. Гаврић је дао гол за 4:1 у 67. минуту после сјајног центаршута Иванића. Пар минута касније су ушли Панков уместо Гаврића и Канга уместо Николића. Само минут после измена Канга је дао гол, а Павков је заокружио победу у 84. минуту за коначних 6:1.

ТРЕНУТАК ЗА ИСТОРИЈУ

Овом победом наша екипа је стигла до „клуба 100“ са 102 бода и 104 гола, по први пут у обе категорије у истој сезони од оснивања клуба.

Три бода деле ову генерацију  да стигну шампионски тим из 1999/00 који је уз првенствени пехар имао укупних 105 бодова после 40 одиграних утакмица. Ако се узме у обзир систем такмичања (3 бода за победу, 1 за нерешено и 0 за пораз), Звезда је још само два пута у својој историји успела да стигне до 100 бодова – у сезонама 2017/18 и 2018/19 под вођством Владана Милојевића. Гледајући сам просек, ова генерација је у овом тренутку најефикаснија у историји Звезде са 2,83 бода по утакмици. Прате их генерације 2018/19 (2,76) 2017/18 (2,70) и 1999/00 (2,63).

Са 6 голова против Златибора, Црвена звезда је по први пут у својој историји постигла више од 100 голова (104) у једној првенственој сезони! Најближе генерације су 1994/95 (99), 2015/16 (97), 2018/19 (97) и 2017/18 (96). Гледајући сам просек, ова генерација је у овом тренутку најопаснија и по головима противнику у историји Звезде са 2,89 гола по утакмици. Прате их генерације 1994/95 (2,75) 2000/01 (2,74) и 2018/19 и 2015/16 (2,62).

Са стране одбране, ово је четврта најбоља одбрана у Звездиној историји. По просеку примљених голова генерација 2003/2004 је најбоља са 0,43 примљених голова по утакмици, кад је Звезда примила само 13 голова у 30 утакмица. Прате их генерације 1999/2000 (0,48), 2017/2018 (0,51) и 2020/2021 (0,53).

У претпоследњем колу првенства Звезда гостује ОФК Бачкој на стадиону „Славко Малтеин Вава“ у петак, 14. мај од 18 часова.