Звездиних 23 минута недовољно против Барселоне

Кошаркаши Црвене звезде забележили су трећи пораз у Евролиги резултатом 65:73 против екипе Барселоне. Звезда је одлично отворила утакмицу и првих 23 минута парирала изабраницима Светислава Пешића, али у наставку утакмице није успела да одржи ниво игре.

Тренер Андрија Гавриловић није успео да дебитује са победом на почетку свог мандата, иако је у једном тренутку деловало као да ће Звезда моћи до победе на овој утакмици. Предност наших кошаркаша је расла у једном тренутку и на 13 поена разлике, али је у 3. четвртини Звезда изгубила темпо који је држала у првом полувремену и на крају није успела да парира много квалитетнијим гостима.

Звезда је са пуно енергије отворила овај меч и од почетка је диктирала темпо утакмице. Џокер Гавриловића, Бориша Симанић, отворио је утакмицу поенима преко руке Николе Миротића, а затим су Мајкл Оџо и Лоренцо Браун, који је био врло активан у транзицији, наставили Звездину серију у нападу. Звезда је у првих три минута постигла 8 поена и јако добро је изгледала на обе стране терена.

После почетног налета, Звезда је успорила у нападу али захваљујући јакој одбрани, Барселона није искористила овај спорији период игре. Бориша Симанић је тројком повисио Звездино вођство на 12-6, али је Барселона одговорила са три везана поена Миротића. Неефикасна игра у нападу се наставила на обе стране паркета, али је Звезда играла одлично у одбрани, пре свега на бековским позицијама на којима је Барселона била знатно ослабљена вечерас. У последњих 4 минута, обе екипе су постигле само осам поена, али је двојкама Перпероглуа и Џенкинса Звезда успела да одржи одстојање на 4 поена предности на крају прве четвртине (16:12).

Звезда је наставила да диктира темпо у одбрани у другој четвртини. Прво је Кајл Курић погодио тежак шут за три поена, да би Звезда узвратила преко Добрића својом тројком. Кори Хигинс је затим погодио своју прву тројку на овој утакмици после два промашаја и спустио Звездину предност на само пола коша. Звезда је затим кренула у мини серију од 5-0 и вратила предност на шест поена разлике.

Улазак Огњена Кузмића у игру на 5:30 до краја друге четвртине разбудио је у потпуности наше кошаркаше, као и навијаче са трибина, а врло брзо Кузмић је постигао и своје прве поене у Звездином дресу на полагању за Звездину прву двоцифрену предност на овој утакмици (30:20). На другој страни, наши кошаркаши су појачали још више интезитет у одбрани и у тим тренуцима на паркету је постојала само једна екипа. Фаје је погодио тројку за највећу Звездину предност на утакмици, а Џенкинс је након тога промашио шут за три поена који је могао да повећа предност наше екипе на 16 поена разлике.

Уместо тога, Никола Миротић се разбудио и својом серијом од 5-0 вратио живот у игри Барселоне. Звезда је на линији пенала преко Симанића и Давидовца вратила предност на 9 разлике. Међутим, црвено – бели нису успели да приведу полувреме на прави начин. Прво је Брендон Дејвис погодио тешко полагање уз фаул за 2 плус 1, да би након изгубљене лопте Лоренца Брауна Ханга у последњим секундама полувремена погодио за три поена и свео Звездину предност на само 3 поена разлике на крају првог полувремена (36:33).

Почетак треће четвртине припао је Звездиним кошаркашима који су поново заиграли на високом нивоу. Дејвис и Оџо су својим поенима под кошем отворили ову деоницу игре, али је Звезда добром одбраном натерала Миротића да изгуби две лопте док је покушавао да себи изгради позицију. Лоренцо Браун је показао зашто је доведен у Звезду са два везана полагања за ново вођство Звезде од 7 поена разлике (42:35). Просула је међутим Звезда ову предност након што је Лоренцо Браун зарадио четврти фаул на 7 минута пред крај четвртине са нешто слабијом игром у нападу, што су Миротић и Брендон Дејвис искористили да смање предност Звезде на само 1 поен разлике. Серију је прекинуо Бориша Симанић поенима под кошем уз контакт али је Курић новом тројком донео Барселони изједначење на 4:30 минута до краја. Миротић је својим поенима донео Барселони прво водство на утакмици па је Гавриловић био приморан да затражи тајмаут (44:46).

Наставила је Звезда да се мучи у нападу и да промашује шутеве након тајмаута, да би затим Мухамед Фаје направио неспортску личну грешку над Брендоном Дејвисом који је погодио оба слободна бацања. Прилику да повећају предност кошаркаши Барселоне ипак нису успели да искористе јер је Миротић промашио шут за два поена. Половични Џенкинс са линије пенала и Мухамед Фаје поенима из рекета вратили су Звезду на два поена заостатка, али је Барселона искористила фаул Перпероглуа и украдену лопту да врати предност на 6 поена разлике. Гист је затим поново био половичан са линије пенала после соло продора, а четвртина се завршила тројком сјајног Курића преко руке после срећног одбитка за максималну предност Барселоне (49-57).

Почетак последње четвртине донео је доминацију Барселоне на паркету. Ризиковао је Гавриловић са убацивањем Лоренца Брауна на почетку 4/4, али је Лоренцо промашио прва два полагања. Анте Томић је везао четири поена у рекету и донео Барселони прву двоцифрену предност на овој утакмици. Смитс је наставио серију Барселоне својом првом тројком на утакмици и тек је Огњен Добрић са своја два полагања успео да заустави налет Барселоне. Све је, међутим, ишло на страну Барселоне, па и суђење. Ханга је прво извукао слободна бацања, а затим је над Томићем свиран фаул у нападу. Звезда је ипак награђена за борбеност па су Давидовац и Гист својим продорима свели предност Барсе на 8 поена разлике (57:65).

Миротић је у следећем нападу наставио да терорише Звездину унутрашњу линију али је после украдене лопте Дејан Давидовац успео да извуче неспортску личну грешку коју ипак није успео да у потпуности искористи пошто је погодио само једно бацање. Звезда је након тога одиграла јако лош напад што је Барселона казнила поенима Адама Ханге који је поново вратио Барселону на двоцифрену предност. Звезда након овога није више имала ни снаге а ни времена да се врати у ову утакмицу. Серијом од 6-0 минут пред крај утакмице успела само да ублажи пораз.

У наредном колу Евролиге Звезда ће играти са екипом Анадолу Ефеса.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – БАРСЕЛОНА 65:73 (16:12, 20:21, 13:24, 16:16)

Мајкл Оџо 7, Огњен Кузмић 2, Џејмс Гист 10, Мухамед Фаје 8, Бориша Симанић 8, Стратос Перпероглу 6, Дејан Давидовац 7, Бранко Лазић , Огњен Добрић 8, Чарлс Џенкинс 3, Лоренцо Браун 6, Филип Човић.